manželství pro všechny?

Poslanci rozhodnou o růžové lobby. Povolí manželství homosexuálním párům?

manželství pro všechny?
Poslanci rozhodnou o růžové lobby. Povolí manželství homosexuálním párům?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Manželství jako svazek dvou osob bez ohledu na pohlaví se na program poslanců dostane opět ve středu. Návrh poslankyně Radky Maxové (ANO) počítá s tím, že by se lidé stejného pohlaví mohli uzavírat manželství, adoptovat děti svých partnerů nebo si společně dítě osvojit. Z rozložení sil zatím není jasné, jaké má návrh šance na úspěch. Sněmovna bude navíc projednávat i opačný návrh, který počítá s tím, že by manželství mělo zůstat pouze výsadou ženy a muže – takový svazek by podle poslanců mohl být chráněn ústavou.

Jasno ve středečním hlasování mají poslanci Pirátů, manželství osob obou pohlaví strana opakovaně podpořila. Návrhu vyjádřila podporu také část sociálních demokratů, komunistů, TOP 09 či hnutí STAN, v červnu ho podpořila vláda. Většina stran má však v tomto případě volné hlasování. Někteří zástupci svůj postoj předem deklarovali. „Poslanecký klub STAN se rozhodl pro volné hlasování. Nevymezuji se proti manželství pro všechny. Ctím svazek muže a ženy jako jediný přirozený svazek, ze kterého můžou vzejít děti. Proto si myslím, že by měl být svazek muže a ženy chráněn ústavou,“ řekl Petr Gazdík ze STAN, který bude ale pravděpodobně se svým hlasováním ve straně v menšině.

Pod poslanecký návrh Radky Maxové se podepsalo 46 poslanců napříč několika vládními i opozičními stranami. Návrh nepodepsal žádný zástupce trojice stran ODS, SPD a KDU-ČSL.

Údaje o poslancích, kteří pro zákon s největší pravděpodobností zvednou ruku, zveřejňuje iniciativa Jsme fér, která za přijetí zákona dlouhodobě lobuje. Podle údajů z loňského roku, kdy bylo zvoleno současné složení Poslanecké sněmovny, zastánci počítají s podporou necelé poloviny poslanců, podle jejich webových stránek mají k dispozici 82 hlasů.

Nejasné počty

Kolik poslanců návrh ve skutečnosti podpoří však zatím není zcela zřejmé. Seznam poslanců, kteří aktivitu podporují, byl vytvořen po loňských sněmovních volbách. Ačkoliv autoři soupisu tvrdí, že je po konzultacích s poslanci pravidelně aktualizován, sporná je i metodika, podle jaké aktivisté poslance na seznam zařazují. Mezi 82 poslanci tak nejsou pouze ti poslanci, kteří zákonu přislíbili podporu, ale také například ti, kteří hlasovali pro zařazení bodu na program jednání sněmovny.

Návrh skupiny poslanců v čele s Radkou Maxovou má zrušit současné právní uspořádání u homosexuálních párů, registrované partnerství nahrazuje manželstvím. S tím souvisí i možnost možnost společného osvojení dítěte a společné pěstounské péče. Po smrti jednoho z manželů by děti měly nárok na sirotčí důchod, i když zesnulý nebyl jejich biologickým rodičem. Poslanci uvádějí, že by děti manželů stejného pohlaví měly rovněž větší šance získat dědictví. V současné době má právní vztah k dítěti pouze jeden z dvojice za případu, že jsou v registrovaném partnerství. Pokud by novela byla přijata, mohl by jeden z partnerů osvojit dítě toho druhého. Získal by tím rodičovská práva i povinnosti. Kritiky návrhu je však poukazováno na to, že návrh nebyl zpracován poslanci, ale na jeho vzniku mají podíl především zástupci zájmových organizací.

Předkladatelka návrhu Radka Maxová věří, že by zákon mohl „těsně projít.“ Nejvíce zastánců mají mezi poslanci hnutí ANO – podle iniciativy může návrh počítat s téměř polovinou hlasů poslanců hnutí. Právě u největšího poslaneckého klubu však podpora, stejně jako ve většině ostatních stran, není jednohlasná. Vzhledem k současnému rozložení sil ve sněmovně tak bude rozhodnutí pravděpodobně záviset právě na poslancích hnutí ANO.

„Je to pro nás důležité ze dvou důvodů. Děti žijící ve stejno-pohlavních rodinách nemají stejná práva jako děti v tradičních rodinách. Dále je to možnost pro lidi nevstupovat do registrovaného partnerství, ale rovnou uzavírat manželství,“ řekla již dříve Radka Maxová.

Mezi podporovateli návrhu aktivisté na webu uvádějí i jméno Marka Výborného (KDU-ČSL). Ten přitom sněmovně předložil návrh, jehož cílem je naopak ústavní ochrana manželství jako svazku muže a ženy. „My nenapadáme žádnou menšinu, nám jde o hodnoty. Chceme do ústavy pozitivní definici manželství,“ uvedl Marek Výborný.

Pod návrhem je podepsáno 37 poslanců napříč KDU-ČSL, ANO, ODS, STAN, TOP 09, ČSSD. K oběma návrhům je proto na středečním jednání poslanců očekávána rozsáhlá debata.

„Kompromisní“ návrh z díly ANO

Ve sněmovně je navíc připravován i třetí, kompromisní návrh, jehož předkladatelem je další poslanec za hnutí ANO. Patrik Nacher deníku Echo24 potvrdil, že pro návrh Radky Maxové ruku nezvedne. „Nepodpořím, připravuji vlastní návrh,“ uvedl pro deník Echo24 poslanec. „Do té doby, než jej předložím, se při návrhu na zamítnutí návrhu paní poslankyně Maxové zdržím, nebo se odhlásím,“ popsal Patrik Nacher své stanovisku k zítřejšímu jednání sněmovny.

Přesná podoba návrhu prozatím není zřejmá, Nacher však počítá s tím, že by zákon lidem dal rozsáhlejší práva, než jaká mají nyní v registrovaném partnerství. Šlo by zároveň o jiný typ svazku, než manželství. „Narovnat práva, nepojmenovat manželstvím. Neboli práva ano, manželství ne. Takový návrh připravuji tak, aby byl legislativně správně zpracovaný,“ řekl Patrik Nacher deníku Echo24.

 

Petra Kašpárková