Petříček k Zemanovu výroku o Kosovu: Prezident je asi fanouškem české reprezentace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S Kosovem máme korektní vztahy, stejně jako se Srbskem, uvedl v reakci na výrok prezidenta Miloše Zemana ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Připomněl, že Česká republika uznala Kosovo a je mezi zhruba stovkou zemí, které tak učinily. V zájmu evropské bezpečnosti je podle Petříčka především začlenit země západního Balkánu do Evropské unie, pokud splní potřebné podmínky. Zeman v úterý v Bělehradu podle agentury AP řekl srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo.
„Česko Kosovo uznalo v roce 2008 za vlády Mirka Topolánka, máme s ním korektní vztahy, stejně jako se Srbskem. Jsme mezi cca stovkou zemí, které tak učinily. V zájmu evropské bezpečnosti a míru je především integrovat západní Balkán do EU, pokud země splní všechny potřebné podmínky. Rozšíření je rovněž priorita i české zahraniční politiky,“ napsal Petříček. V nadsázce uvedl, že prezident je asi fanouškem české fotbalové reprezentace a že sobotní výsledek kvalifikace jeho osobně také mrzí. Česko prohrálo v kvalifikaci o mistrovství Evropy v Prištině 1:2.
Ministr v červnu po jednání s kosovským protějškem Behxhetem Pacollim podpořil evropské ambice Kosova i dalších západobalkánských zemí. Zároveň však vyjádřil znepokojení nad stagnací dialogu mezi Kosovem a Srbskem, což blokuje přístupová vyjednávání obou zemí. Kritizoval také kosovská cla na dovoz srbského zboží.
Člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL) na facebooku napsal, že by ani prezident neměl své sympatie či antipatie tímto způsobem vyjadřovat do médií. „Historicky vývoj na Balkáně, a platí to i pro posledních třicet let, je tak složitý, že každá zkratkovitost a rezolutní tvrzení vede akorát ke zmatku a vyvolává další napětí. Státník musí být také diplomat, schopný tupit hrany a spojovat,“ poznamenal bývalý lidovecký místopředseda. „Je třeba respektovat i jiné pohledy a naslouchat argumentům a novým informacím,“ doplnil.
Rakušan: „Zeman také rozhodoval o bombardování Srbska“
Další člen výboru a předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že nejde o Zemanův první mezinárodní přešlap. „Kdybych chtěl být drsný, tak řeknu, ať si na letištní ploše mumlá, co chce. Zahraniční politiku a její směr určuje vláda a zahraniční směřování ČR je jedno z mála témat, ve kterém bych s touto vládou souhlasil,“ řekl.
Předseda Starostů také připomněl roli Miloše Zemana, který jako tehdejší předseda vlády schválil plán Rady bezpečnosti OSN na bombardování Srbska během války v Kosovu v roce 1999. „Zeman se svými silnými výroky o Kosovu jen snaží odvádět pozornost od jiných problémů a zalíbit hostitelům. Možná by nebyl rád, kdyby se připomínalo, že on a ministr Kavan stáli za rozhodnutím České republiky o bombardování Srbska,“ uvedl Rakušan na twitteru.
Zeman se svými silnými výroky o Kosovu jen snaží odvádět pozornost od jiných problémů a zalíbit hostitelům. Možná by nebyl rád, kdyby se připomínalo, že on a ministr Kavan stáli za rozhodnutím České republiky o bombardování Srbska.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 11, 2019
Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ale s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost. Srbsko jej ovšem stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně Česka samostatnost Kosova uznala, naopak některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina nebo Řecko nikoli.