Nový slovenský premiér

Slovensko má nového premiéra, Roberta Fica vystřídal Peter Pellegrini

Nový slovenský premiér
Slovensko má nového premiéra, Roberta Fica vystřídal Peter Pellegrini

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Týden po demisi premiéra Roberta Fica má Slovensko nového předsedu vlády. Prezident Andrej Kiska do funkce jmenoval místopředsedu dosavadní vlády Petera Pellegriniho. Fico rezignoval v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Kromě Pellegriniho Kiska jmenuje ještě ve čtvrtek dopoledne i členy nového kabinetu, ve kterém bude pokračovat většina dosavadních ministrů.

V 15členném kabinetu dojde k výměně na šesti postech. Kromě premiéra bude mít Slovensko i nového místopředsedu vlády pro investice a informatizaci, dále ministry vnitra, spravedlnosti, kultury a zdravotnictví.

Očekává se, že parlament vysloví Pellegriniho vládě důvěru. Koalice Směru-sociální demokracie, Slovenské národní strany a strany Most-Híd má v parlamentu většinu.

Jmenování nové vlády počátkem týdne oddálil nesouhlas hlavy státu s prvním návrhem složení vlády. Kiska přijal až novou variantu, ve které koalice na funkci ministra vnitra místo Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka, navrhla dosavadního ministra zdravotnictví Tomáše Druckera.

Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici. Vystudoval ekonomické fakulty na Univerzitě Mateja Bela ve svém rodném městě a na Technické univerzitě v Košicích. V letech 1998-2002 podnikal a v politice se začal angažovat v roce 2002, kdy se stal asistentem poslance Směru Ľubomíra Vážného. V letech 2006-2012 byl poslancem a čtyři roky působil jako předseda komise pro dopravu, poštu, komunikace a informatizaci při výboru pro hospodářskou politiku. Poté působil dva roky jako státní tajemník na ministerstvu financí.V letech 2014 až 2016 byl předsedou parlamentu, rok předtím byl místopředsedou, a v roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu. Je členem a od roku 2014 místopředsedou vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Od března 2016 byl místopředsedou vlády pro investice a informatizaci.

 

,