rozvoj avastu

Avast si letos půjde na londýnskou burzu pro 200 milionů USD

rozvoj avastu
Avast si letos půjde na londýnskou burzu pro 200 milionů USD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Původně česká antivirová společnost Avast chce emisí akcií na londýnské burze letos v květnu získat zhruba 200 milionů dolarů (4,1 miliardy Kč). Plánuje tak snížit zadluženost a financovat svůj další růst. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Celý podnik by měl být v rámci vstupu na burzu ohodnocen asi na čtyři miliardy dolarů (přes 82 miliard Kč).

Globální nabídka akcií bude směřovat k institucionálním investorům v Británii i dalších zemích mimo USA. Celkově by se měly obchodovat akcie odpovídající čtvrtině základního kapitálu společnosti. Avast plánoval primární nabídku akcií (IPO) již v roce 2012, kvůli podmínkám na trhu však od plánu ustoupil.

Avast podle zdroje agentury Reuters doufá, že kromě 200 milionů dolarů z primární nabídky získá také dalších 800 milionů dolarů prostřednictvím sekundárního prodeje akcií.

Bezpečnostní produkty Avastu loni v prosinci využívalo asi 435 milionů zákazníků, z toho 290 milionů na osobních počítačích, zbytek na mobilních zařízeních. Téměř polovina uživatelů je v Evropě, na Blízkém východě a v Africe, třetina v Americe.

Avast loni zvýšil konsolidované výnosy o 91 procent na 653 milionů dolarů. Proti zisku 25 milionů USD v roce 2016 se však loni propadl do ztráty 34 milionů dolarů. Provozní zisk vzrostl čtyřnásobně na 124 milionů USD.

Avast jako firma z technologického sektoru by podle Martina Vlčka z BH Securities mohla v IPO investory zaujmout. „Problémy největších firem v oboru typu Facebook, Amazon či Alphabet se většiny ostatních technologických firem netýkají a sektor jako celek dosahuje velmi silných růstů tržeb a zisků na akcii, takže Avast by mohl být zajímavou novinkou,“ uvedl. Pozitivní podle něj je, že Avast očekává, že jím vydané akcie budou akceptovatelné pro začlenění do britských akciových indexů FTSE UK. To by firmě umožnilo získat větší viditelnost značky.

Z pohledu globálního hráče, jako je Avast, je podle analytika J&T banky Milana Vaníčka logické jít na některou velkou a známou burzu. Londýn je stále považován za finanční centrum Evropy, a tudíž investorský potenciál je zde vysoký. Vaníček nicméně vyjádřil určité zklamání z toho, že firma se zatím nechystá uvést své akcie také na pražskou burzu (BCPP).

Podobně se vyjádřil František Bostl z firmy Starteepo, která pomáhá firmám se vstupem na burzu. „Načasováni vstupu na burzu nemůže být lepší, s ohledem na vysoké ocenění firem z technologického sektoru. Avast ale měl více počítat s možností nabídky akcií na pražské burze, a dovolit tak i tuzemským investorům participovat na svém budoucím růstu,“ uvedl. Zároveň si není jist, zda pro IPO aktuálně není vhodnější americký trh Nasdaq. „Brexit je totiž velkou neznámou,“ dodal k očekávanému vystoupení Británie z Evropské unie.

Podíl 46 procent v Avastu nyní drží jeho zakladatelé, 29 procent má investiční společnost CVC Capital Partners sídlící v Lucembursku, zaměstnanci a management vlastní 18procentní podíl.

Avast celosvětově zaměstnává 1600 lidí, z toho zhruba 1000 v Česku, konkrétně v Praze a Brně. Pobočky má v 15 zemích včetně USA, Japonska nebo Ruska. Mezi nejvýznamnější trhy společnosti patří USA, Brazílie, Francie nebo rychle rostoucí Indie.

Avast založili už v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení a v současnosti se řadí ke světové špičce. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle tržeb druhou největší světovou antivirovou firmou za společností Symantec. K největším firmám v oboru se řadí i společnost Eset s centrálou v Bratislavě, která má přes 110 milionů uživatelů.

Své akcie z českých firem v Londýně v minulosti upisovala nebo obchodovala například těžební společnost NWR, výrobce léků Zentiva nebo skupina Stock Spirits, do které patří i Stock Plzeň.

,

12. dubna 2018