Babišovi se nelíbily vysoké náklady, ambasáda v Singapuru ale bude
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko by už po Novém roce mohlo mít ambasádu v Singapuru. Ministerstvo zahraničí počítá s tím, že na znovuotevření úřadu s čtyřmi zaměstnanci vynaloží 45 milionů korun. Otevření ambasády vítá Česko-singapurská obchodní komora, Singapur považuje za cestu k byznysu v Asii. Náklady na zřízení původně kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO), ačkoliv sám po obnovení úřadu v zemi už dříve volal.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o penězích pro otevření zastupitelského úřadu v Singapuru jednal minulý týden s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Peníze vyjednal, sdělilo nyní ministerstvo zahraničí.
Lidové noviny, spadající do svěřenského fondu premiéra Babiše, minulý týden informovaly, že znovuotevření by mělo podle jejich zdroje z ministerstva stát 60 milionů a zaměstnat osm lidí, což se nelíbilo právě Babišovi. „Považuji za neuvěřitelné, že nyní nemáme v Singapuru nikoho – obsluhuje to velvyslanec z Indonésie – a pan Petříček navrhuje osm zaměstnanců,“ řekl Lidovým novinám Babiš.
Černínský palác ale upozorňuje, že ambasáda bude stát méně.
„Počítá se s náklady 45 milionů korun. Jsme připraveni vyslat na zastupitelský úřad v Singapuru čtyři pracovníky, kteří zajistí standardní chod úřadu,“ uvedla za Černínský palác Zuzana Štíchová s tím, že úřad by měl být otevřen od začátku roku 2020. „Datum nicméně zatím nebylo pevně stanoveno, a to i s ohledem na fakt, že dohoda mezi ministerstvem zahraničí a ministerstvem financí proběhla teprve minulý pátek. Informaci o zřízení úřadu musí vzít na vědomí také vláda,“ dodala.
Singapur jako cesta k byznysu v Asii
Čeští podnikatelé znovuotevření ambasády vítají, říká prezident Česko-singapurské obchodní komory Marcel Bednář. „Padesát zakládajících členů Česko-singapurské obchodní komory jednomyslně přijalo usnesení, kterým podporuje znovuotevření českého velvyslanectví v Singapuru a zároveň pobízí vládu k jednání o otevření singapurského velvyslanectví v ČR,“ uvedl Bednář pro Echo24.
Potenciál česko-singapurských vztahů Bednář vidí ve snazší cestě k byznysu v Asii. „Singapurci jsou velmi zdatní obchodníci a stojí téměř za vším důležitým, co se v Asii odehraje. Disponují vším, co české firmy potřebují k expanzi do Asie. Mají kontakty a dlouhodobé vztahy, často nejen obchodní, ale i příbuzenské, mají znalost místního prostřední a jazyka, finanční zázemí,“ řekl Marcel Bednář.
Singapurský partner podle něj přinese českým firmám větší prestiž a právní ochranu. „Podaří-li se obchodní vztahy se Singapurem rozvinout, českým firmám se otevře snazší cesta k byznysu v Asii. Cílem ČR by mělo být, aby se Singapur stal obchodní branou českých firem do Asie,“ dodal Bednář.