Interpol: Do Itálie připlulo 50 Tunisanů s možnými vazbami na IS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezinárodní policejní organizace Interpol v listopadu loňského roku poskytla italskému ministerstvu vnitra seznam 50 lidí, kteří jsou údajně napojeni na takzvaný Islámský stát (IS) a kteří v předchozích měsících dorazili k italským břehům. Napsal to ve středu web deníku The Guardian, který k seznamu získal přístup. Uvedení lidé se patrně mohou snažit dostat se dál do Evropy. Italská policie však informaci zpochybnila vyjádřením, že o příchodu bojovníků IS na lodích s migranty nejsou žádné důkazy.
The Guardian uvedl, že italská vláda dokument Interpolu následně rozeslala protiteroristickým orgánům po celé Evropě. Všechny uvedené osoby údajně byly tuniské národnosti a Interpol se domníval, že se z Itálie mohou pokusit o přesun do jiných evropských zemí. Jeden z podezřelých Tunisanů "už možná překročil italsko-francouzskou hranici na cestě do Gardu, departementu na jihovýchodě Francie", uvedla mezinárodní policejní organizace.
Itálie však odmítá, že na její půdu na lodích s migranty dorazilo 50 bojovníků IS, jak tvrdí Interpol. "Informace o příchodu 50 zahraničních bojovníků, kteří patří k ISIS a jsou připraveni páchat atentáty, nemá v ničem oporu," uvedlo ministerstvo vnitra. To prý po spolupráci s Tuniskem identifikovalo "nepatrný počet osob" vytipovaných tuniskou stranou, a ty následně vyhostilo. Ministerstvo použilo zkratku ISIS, kterou se samozvaný Islámský stát rovněž označoval.
V dokumentu Interpolu se nicméně podle britského deníku píše, že "na základě informací obdržených v rámci mezinárodní spolupráce jsou Tunisané napojeni na ISIS/DAIŠ" (rovněž zkratky pro IS - pozn. ČTK). K evropským břehům prý dorazili na neoznačených lodích. Podle evropského protiteroristického pracovníka citovaného listem The Guardian se tak mělo stát mezi loňským červencem a říjnem. Uvedení lidé prý připluli na Sicílii na rybářských člunech či jiných malých plavidlech, která pak zůstala na plážích.
Jedním z nejvyhledávanějších míst pro vylodění tuniských migrantů směřujících do Evropy se v poslední době stala pláž Torre Salsa u sicilského Agrigenta, píše The Guardian. Místní úřady těmto příchodům říkají "vylodění duchů" a odhadují, že takto na uvedené pláže od loňského léta dorazilo přes 3000 Tunisanů.
Na 5500 občanů Tuniska pak podle odhadů OSN v minulosti odcestovalo na území ovládané IS v Sýrii a v Iráku, aby za teroristickou organizaci bojovalo. To je víc, než z jakékoli jiné země. Vlády v Evropě se nyní po pádu chalífátu IS obávají, že bývalí bojovníci se budou pokoušet o páchání útoků jinde.