Nové vedení ČSSD

Sjezd ČSSD Zemanovi navzdory. Tomáš Petříček se dostal do vedení ČSSD

Nové vedení ČSSD
Sjezd ČSSD Zemanovi navzdory. Tomáš Petříček se dostal do vedení ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman na sjezdu sociálních demokratů řekl, že o funkce ve vedení strany by se neměli ucházet ti, kteří neuspěli ve volbách. Nepřímo tím označil ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který v komunálních volbách na Praze 7 získal pro stranu  320 hlasů a ČSSD zde skončila předposlední s 1,87 procenty. Přesto se stal Petříček místopředsedou ČSSD.

Zeman v pátek na sjezdu ČSSD v Hradci Králové chválil volební výsledky poslance ČSSD Jiřího Birkeho nebo senátora Petra Víchu. „Druhá strana mince jsou dvouprocentní výsledky některých organizací. A předsedové těchto organizací mají odvahu kandidovat na nejrůznější funkce, místo aby rezignovali a uvolnili místo schopnějším. Jistě víte, o kom mluvím. Ale protože jsem zdvořilý člověk, nikoho jsem nejmenoval,“ řekl v pátek Zeman. Nebyl konkrétní, ale dlouhodobě je kritický právě k ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Petříčkova pozice se nyní přesto stává silnější. Kromě Zemana jej pravidelně kritizují i vládu držící komunisté. Předseda ČSSD Hamáček ho vždy podporoval, nyní má ale i podporu celé ČSSD. 

V prvním kole volby místopředsedů ČSSD dostal ze zvolených kandidátů nejvíce hlasů starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, a to 392. Ministryně práce Jana Maláčová získala o dva hlasy méně, poslance Ondřeje Veselého volilo 313 delegátů stranického sjezdu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka 256 delegátů. Celkem jich k volbě přišlo 472. Poslední místopředseda strany dnes nebyl zvolen, stane se tak pravděpodobně až po sjezdu. 

Prvním místopředsedou nově bývalý primátor Brna Onderka

Z původního vedení voleného sjezdem zůstali v čele ČSSD podle očekávání předseda Jan Hamáček a dosavadní řadový místopředseda Roman Onderka. Ten se v pátek stal statutárním místopředsedou, je také poslancem a někdejším primátorem Brna. Znovu už nekandidovali dosavadní místopředsedové Jaroslav Foldyna, Martin Netolický a Jana Fialová a o funkci se neucházel ani Jiří Zimola. Ten se ale pozice prvního místopředsedy sociální demokracie vzdal už loni na podzim. Jedno místopředsednické křeslo zůstalo po loňském mimořádném sjezdu neobsazené.

Ministr zahraničí Petříček v minulých dnech uvedl, že pokud na sjezdu neuspěje se svou kandidaturou na místopředsedu, zváží setrvání v ministerské funkci. Později svá slova značně mírnil. Staronový předseda ČSSD Hamáček navíc již v pátek zopakoval, že volba místopředsedů nebude mít vliv na možné změny ve vládě. „Není vhodné spojovat osud stranické funkce s osudem vládní funkce. Ať ministři budou, či nebudou zvoleni, stále platí, co jsem říkal, že s prací našich ministrů jsem spokojen a žádné změny nechystám,“ zdůraznil.