Tragédie v dole

V podzemí dolu ČSM pokračují práce na zahrazení místa, kde hoří. Polsko a Česko mezitím truchlí

Tragédie v dole
V podzemí dolu ČSM pokračují práce na zahrazení místa, kde hoří. Polsko a Česko mezitím truchlí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V podzemí Dolu ČSM i v sobotu pokračují práce na vybudování čtyř hrází, které mají místo čtvrtečního výbuchu a následného požáru utěsnit, a urychlit tak likvidaci ohně. Práce komplikuje vysoká teplota a prach. Báňští záchranáři v podzemí pracují ve třech směnách. Střídají se po čtyřech hodinách. Celkem jde o bezmála 200 lidí včetně pracovníků polské báňské záchranné služby, řekl v sobotu mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Nutné je izolovat úsek štol dlouhý asi tři kilometry. Teploty se v podzemí po výbuchu pohybují okolo 200 stupňů Celsia. „Předpokládáme, že práce potrvají do neděle,“ uvedl Čelechovský. Následně budou pracovníci OKD do prostor vhánět dusík, který by měl požár udusit. V okamžiku, kdy se místo dostatečně ochladí, vrátí se do podzemí záchranáři pro těla 12 mrtvých horníků.

Na povrch totiž zatím dostali jen jednu oběť důlního neštěstí. „U dalších čtyř víme, kde se nacházejí. Dalších osm budeme muset najít,“ řekl Čelechovský. Podle informací ČTK byli tito horníci přímo v epicentru výbuchu. V okamžiku, kdy to situace umožní, se na místo neštěstí vypraví i vyšetřovací komise. V ní jsou zástupci odborů, vedení dolu i báňských úřadů Česka a Polska.

Důl ČSM je po výbuchu uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří zasažený prostor zatarasit a oheň uhasit. Polsko i Česká republika truchlí, v Česku zněly sirény

V ČR zněly sirény, Polsko se chystá na státní smutek

V sobotu v poledne zněly na území České republiky sirény. Na jejich rozeznění se dohodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ředitelem hasičů Drahoslavem Rybou. Sirény se už letos jednou z pietních důvodů rozezněly, v srpnu si ČR takto připomněla památku českých vojáků padlých v Afghánistánu.

K pietě za obětí důlního neštěstí se různými způsoby připojují i některá města. Například karvinská radnice zrušila doprovodný program Vánočního jarmarku. Lidé, kteří chtějí pomoci rodinám horníků, mohou přispět na dva účty. Jeden provozuje Spolek svatá Barbora, který pomáhá hornickým sirotkům. Druhý zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD.

Pietní signál sirén v délce 140 vteřin letos v srpnu uctil také památku českých vojáků, kteří byli zabiti v Afghánistánu. Sirény s výjimkou pravidelných zkoušek, které připadají na poledne první středy v měsíci, znějí výjimečně. V minulosti houkaly například v únoru 2017 v Praze a Středočeském kraji na památku hasiče, který zemřel při hašení požáru lakovny ve Zvoli, nebo v březnu 2015 na památku obětí střelce, který v Uherském Brodě zabil osm lidí a nakonec i sebe.

,

22. prosince 2018