Boj o Černín, V4 a sirotky

Zeman o kandidátovi na šéfa zahraničí z pohledu mučednické smrti Tomáše Becketa

Boj o Černín, V4 a sirotky
Zeman o kandidátovi na šéfa zahraničí z pohledu mučednické smrti Tomáše Becketa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Miloš Zeman odsoudil návrh na přijetí 50 syrských sirotků a zastal se Maďarska ve sporu s Evropskou unií. Prezident, který je nyní na návštěvě v Německu, se k aktuálním tématům vyslovil v předtočeném pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. V posledních dvou minutách se vyjádřil i k nominaci Tomáše Petříčka na šéfa ministerstvy zahraničí a v této souvislosti připomněl mučednickou smrt Tomáše Becketa.

Návrh europoslankyně Michaely Šojdrové na přijetí 50 syrských sirotků považuje Miloš Zeman, podobně jako premiér Andrej Babiš, pouze za předvolební gesto. „Tenhle problém byl aktuální v roce 2012, protože nebylo před volbami, tak paní Šojdrová na něj vůbec nereagovala,“ řekl prezident. Stejně jako Babiš vyzdvihl prezident práci vládního programu Medevac a zdůraznil potřebu pomáhat na místě konfliktů. „Celý můj život je konflikt s lidmi, co nic nedokázali – paní Šojdrová k ním patří – a o to hlasitější jsou,“ dodal Zeman.

Vyjádřil se také ke sporu Maďarska s Evropskou unií. Evropský parlament 12. září přijal většinou hlasů doporučení, aby členské země Evropské unie zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. „Jsem solidární s Maďarskem, protože se brání zglajchšaltování. To se netýká jenom Maďarska, ale i Polska a koneckonců i České republiky,“ prohlásil Miloš Zeman s tím, že očekává, že na Česko jako člena Visegrádu nakonec tlak dopadne také. „Je to politikum a Česká republika se ve svém vlastním zájmu tomu musí postavit, jinak by to mohlo postihnout i ji. Díky za Visegrád,“ řekl. „Jsou lidé, kteří by chtěli Visegrád ‚rozmontovat‘, já bych ho chtěl upevnit,“ dodal Zeman.

V závěru se prezident stručně vyjádřil k novému kandidátovi ČSSD na post ministra zahraničí Tomáši Petříčkovi. Toho Zeman v případě, že ho premiér Andrej Babiš navrhne, přijme jako všechny předchozí kandidáty na ministry. Současně v souvislosti s nominací zmínil Zeman takzvaný Becketův syndrom, který je spojený s příběhem Tomáše Becketa (Thomas à Becket), lorda kancléře krále Jindřicha II., který ho jmenoval arcibiskupem z Canterbury. Becket se však postavil proti svému panovníkovi a ten ho nechal popravit (Becketa zavraždili v jeho katedrále královští rytíři roku 1170).

, zd