alkohol a kouření

V Česku si denně zapálí 2,4 milionu a alkohol pije 600 tisíc lidí

alkohol a kouření
V Česku si denně zapálí 2,4 milionu a alkohol pije 600 tisíc lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Česku přibývá lidí, kteří každý den kouří a pijí alkohol. Roste i podíl těch, kteří pijí nadměrně a hrozí jim závislost. Zatímco si v roce 2012 každý den cigarety zapálilo 23 procent lidí, loni to bylo už 27 procent. Denně tak kouřilo kolem 2,4 milionu osob nad 15 let. Každý den alkohol popíjelo v minulém roce asi 600 tisíc mužů a žen, 100 tisíc z nich pak zvládalo pět a víc sklenic. Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog v Česku za rok 2016.

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti provedlo loni a v roce 2012 národní studie o kouření a pití alkoholu, do nichž se zapojilo několik tisíc lidí. Výsledky podle šéfa střediska Viktora Mravčíka ukázaly, že kuřáků i těch, co pijí každý den alkohol, přibývá. „U kuřáků to nejsou nejmladší věkové skupiny, ale lidé ve středním věku. U alkoholu je to napříč věkem,“ uvedl Mravčík. Za růstem počtu kuřáků a pijících vidí velkou dostupnost tabákových výrobků a alkoholických nápojů.

O kouření a jeho dopadech jednala dnes i rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. „Ročně jsou to stovky miliard a desítky tisíc umírajících v důsledku kouření a alkoholu. Když se to sečte, je to téměř 30 000 zemřelých,“ řekl Mravčík.

Denně kouří 27 procent lidí – zhruba každý třetí muž a každá pátá žena. Při přepočtu je to kolem 2,4 milionu osob. Víc než krabičku denně zvládne téměř třetina kuřáků a kuřaček. Do půlhodiny po probuzení si zapálí dvě třetiny kuřáků a kuřaček, do pěti minut pak pětina.

Podle Mravčíka je v Česku „problematická dostupnost“ méně rizikových alternativ k nikotinu. Nedostatečná je také informovanost. „Zatímco cigarety máte všude – a přitom je to ta nejrizikovější forma užívání nikotinu, tak orální tabák Snus je v EU zakázán. U elektronických cigaret a dalších nových produktů jsou rizika popisována natolik, že je lidé vnímají zkresleně. Běžně se setkáte s tím, že kuřák řekne, že elektronickou cigaretu zkoušel, ale škodí stejně jako klasická,“ řekl Mravčík. Podle něj by se měla zvýšit osvěta, aby závislí případně přešli od klasických cigaret k méně rizikovým.

Zkušenosti s elektronickou cigaretou měla loni téměř pětina dotázaných – 23 procent mužů a 16 procent žen. V posledním roce ji používal každý dvanáctý respondent. Nejčastěji si elektronickou cigaretu pořídili mladí do 24 let, zkušenost s ní měli tři z deseti v této věkové skupině.

Alkohol v posledním měsíci pilo 71 procent dotázaných – čtyři pětiny mužů a tři pětiny žen. Pět a víc sklenic naráz aspoň jednou týdně vypilo 13 procent lidí – každý pátý muž a každá patnáctá žena. Nadměrné dávky si denně dávala dvě procenta mužů a půl procenta žen. Denně popíjí desetina osob mezi 55 a 64 lety.

Nadměrně tak denně pije kolem 100 tisíc lidí. Každý den si alkohol dává na 600 tisíc Čechů a Češek. Problémy s pitím by mohlo mít 1,6 milionu dospělých, velké riziko závislosti je u 900 tisíc osob.

Na předávkování alkoholem podle registru úmrtí loni zemřelo 415 lidí. Předloni to bylo 342 obětí a v roce 2014 pak 322. Speciální registr soudního lékařství zaznamenal loni 788 úmrtí kvůli alkoholu – 148 lidí alkohol přímo zabil a u 640 ke smrti přispěl.

Užívání nelegálních drog je v Česku podle zprávy stabilní, počty uživatelů případně mírně klesají. Na protidrogovou politiku v roce 2016 vydal stát a samosprávy celkem 1,54 miliardy korun. O rok dřív to bylo 1,44 miliardy. Ze zdravotního pojištění v roce 2015 do léčby putovalo 1,71 miliardy, z toho 1,15 miliardy na léčení závislosti na alkoholu. O rok dřív výdaje pojišťoven činily 1,58 miliardy.

,

4. prosince 2017