Sestavování vlády

Poche na ministerstvu zahraničí nemá oficiální funkci, řekl Hamáček

Sestavování vlády
Poche na ministerstvu zahraničí nemá oficiální funkci, řekl Hamáček

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je nominantem strany na post šéfa diplomacie, v Černínském paláci v žádné oficiální funkci není, řekl v úterý poslancům zahraničního výboru ministr vnitra a místopředseda vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Pro něho i pro nejužší vedení strany je však Poche stále jedinou volbou na post ministra zahraničí, řekl předseda. Šéf poslanců sociálních demokratů Jan Chvojka se nechal slyšet, že věří, že Hamáček místo v Černínském Paláci pro Pocheho vymůže. 

Státní tajemník Miloslav Stašek informoval členy výboru, že na ministerstvu zahraničí budou obnoveny posty politických náměstků, sedmičlenný politický kabinet ministra a vznikne analytický odbor. Změny jsou zahrnuty v systemizaci, kterou na dnešním jednání schválila vláda, doplnil Stašek.

„Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem,“ řekl Hamáček členům výboru, kteří se o řízení ministerstva zajímali na podnět pirátského poslance Jana Lipavského. „Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace,“ dodal Hamáček.

Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman však Pocheho odmítl jmenovat a využil nabídky vládní koalice, aby místo něj pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který ve vládě zastává také post ministra vnitra.

Když Hamáček přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se dnes Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. „Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem,“ řekl.

Jak předseda sociálních demokratů, tak grémium strany za Pochem nadále stojí. Uvedli to v pondělí. Totéž zopakoval na úterní tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Věřím, se že pan předseda Hamáček díky trpělivému vyjednávání domůže toho, že se pan Poche stane ministrem zahraničí,“ prohlásil Chvojka. Strana podle něj má i záložní plán, podělit se o něj vška nechtěl.

Státní tajemník Stašek doplnil, že nová systemizace pro resort, kterou dnes schválila vláda, platí od 15. července. Na úřadě budou obnoveny posty politických náměstků, které při svém nástupu zrušil ministr zahraničí předchozí menšinové vlády hnutí ANO Martin Stropnický. Znovu vznikne také sedmičlenný politický kabinet ministra. Další změna se týká struktury ministerstva, kdy sloučením svou odborů vznikne nový analytický útvar.

Poslanci chtěli od Hamáčka slyšet, jak zvládne řízení dvou silových resortů. Ten zopakoval svou dřívější odpověď, že vnitro a diplomacie se v řadě oblastí protínají. Za hlavní úkol, jímž se v roli šéfa diplomacie dosud zabýval, byla příprava na summit NATO, který se koná ve středu a ve čtvrtek. Ve středu Českou republiku na summitu zastoupí prezident Zeman, ve čtvrtek by do Bruselu měla přiletět delegace vedená premiérem Babišem, v níž má být i Hamáček. Jeho účast však závisí na tom, jak bude postupovat hlasování o důvěře vládě, které je naplánováno na středu.

Hamáček také dodal, že se chce v maximální míře účastnit všech jednání unijních ministrů zahraničí a vnitra. Připustil, že v některých případech ho patrně budou muset zastoupit náměstci. Takový postup však podle jeho slov není výjimkou ani u jiných zemí.

, , jhr