Zbystření pozornosti

V londýnském metru ubylo nehod, díky varování devítileté dívky

Zbystření pozornosti
V londýnském metru ubylo nehod, díky varování devítileté dívky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na londýnské stanici metra Victoria vystoupí či nastoupí denně až 250 tisíc lidí, mnoho z nich přitom utrpí i zranění. Před půl rokem namluvila výstražná upozornění pro cestující devítiletá dcera zaměstnanců metra a výsledek k lepšímu se dostavil – nehod na eskalátorech ubylo. Informaci přinesl server BBC. „Studie ukazují, že sytý, hluboký hlas dospělého je vnímán jako autoritativnější než dětský,“ řekla s BBC Valentina Carteiová z hlasových laboratoří univerzity v Sussexu.

Megan má navíc podle svých rodičů herecké sklony a cestující svými varovnými replikami nejen uchránila, ale také zaujala a přitáhla jejich pozornost oproti fádním výstražným replikám.

„Ahoj všichni, prosím, dávejte pozor na eskalátorech, držte se madla,“ varuje už několik měsíců dívčí hlas londýnské cestující. Evidentně na něj reagují lépe než na klasický hlas dospělých.

„Nejprve jsem byla trochu nervózní, ale pak jsem si uvědomila, že to zvládnu,“ svěřila se BBC Megan.

„Důvod, proč miliony poslouchají dopravní instruktáž této devítileté dívky! Megan – ohlašovatelka bezpečnosti! Jaký krásný hlas a šikovné dítě! Skvělá iniciativa,“ chválí na Twitteru Andrew T. Mackay.

Stanice Victoria či také nazývaná London Victoria je vytíženým dopravním uzlem. Kromě stanice metra je zde i vlakové nádraží.

Podle dopravního podniku metropole od této inovace počet nehod ve stanici skutečně poklesl o dvě třetiny. Dříve se zde během chůze nebo běhu po eskalátoru zranilo i 15 lidí měsíčně.

„Každopádně by dospělí měli nám dětem víc naslouchat,“ zažertovala pro BBC Megan.

, tp

25. července 2018