Předčasné Vánoce pro handicapovaného Jacoba. Dostal novou bionickou ruku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jacob Pickering z Blackburnu na severozápadě Anglie se narodil bez poloviny levé paže. Díky štědrému daru filantropické organizace, která mu darovala zbrusu novou bionickou ruku, ale na letošní Vánoce dlouho nezapomene.
Chlapec se narodil se vzácnou vrozenou vadou, díky nové bionické ruce, kterou si o letošních Vánocích rozbalil, bude ale o něco blíže normálnímu životu. Stal se totiž prvním z deseti britských dětí, které obdržely od Tej Kohli Foundation, kterou založil stejnojmenný londýnský filantrop, novou "chytrou" končetinu. Bionickou ruku, která se nazývá Hero Arm, vyvinula v Bristolu firma Open Bionics a umožňuje Jacobovi, jakmile ji nasadí, ovládat za pomoci svalů v jeho zbývající části paže všechny své prsty, píše deník The Telegraph.
Jacobova nová Hero Arm je šitá přímo na míru, je modro-bílá, to je také barva jeho oblíbeného fotbalového klubu Blackburn Rovers. V příštích několika měsících bude financovat nadace Teje Kohliho hned devět dalších takovýchto chytrých protéz, které se budou vyrábět opět v Bristolu pomocí technologie 3D tisku.
V současné době v Anglii poskytuje britský zdravotnický systém NHS (National Health Service) podobné myoelektrické protézy za cenu asi 8 tisíc liber (asi 238 tisíc korun). Hero Arm stojí něco kolem 10 tisíc liber (asi 297 tisíc korun), umožňuje ale vynikající funkci více úchopů - nesrovnatelnou s konkurencí.
"Myolektrické protézy od NHS jsou spíše jako pomocné ruce. Jeho předchozí protéza byla těžká a po několika týdnech došlo dokonce k chybnému spojení, poté Jacob úplně ztratil zájem a přestal ji nosit," řiká pro The Telegraph David Pickering, Jacobův otec, který pracuje jako inženýr.
I Jacob potvrzuje, že nošení nové chytré protézy, která váží méně než jeden kilogram a je individualizovaná přesně pro něj, je daleko lepší. U té předchozí cítil po chvíli nošení únavu v paži. Ta nová by mu měla umožnit vykonávat většinu běžných činností a pomůže mu s takovými věcmi jako je například používání vidličky, bude také dál a lépe zvládat hrát jeho oblíbené rugby. Asi po dvou letech by měla být Hero Arm lehce upravena vzhledem k jeho růstu tak, aby mu stále pevně seděla.
Chris Edwards-Pritchard z Open Bionics, která bionické protézy vyrábí, říká, že design běžných protéz se za posledních 30 let moc nezměnil. A je podle něj nepravděpodobné, že by se něco změnilo nyní, protože lepší protézy jsou příliš drahé. "Proto doufáme, že nyní dokážeme zviditelnit a přinést Hero Arms k více takovým dětem jako je Jacob.