Estonsko a Polsko zakázaly skvostné ruské plachetnici vplout do svých přístavů – kvůli Krymu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Estonsko zakázalo ruské školní plachetnici Sedov vplout do svých výsostných vod, protože na palubě lodi se plaví kadeti z námořní školy na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014. Stejné rozhodnutí přijal následně i předseda polské vlády. „Estonsko neuznává nezákonnou anexi Krymu. Udělit povolení této školní lodi by podle nás bylo v rozporu s politikou neuznávání této anexe,“ řekla AFP mluvčí estonské diplomacie Sandra Kamilovová.
Estonské rozhodnutí kritizovala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová a odsoudila jej jako provokaci.
AFP připomněla, že zákaz předchází cestě estonské prezidentky do Moskvy, kde má Kersti Kaljulaidová otevřít zrenovované velvyslanectví a setkat se s ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Sedov měl podle původních plánů doplout v sobotu do polského přístavu Gdyně. Premiér Mateusz Morawiecki ale podle serveru Onet rozhodl, že ruská loď nedostane svolení vplout do polských vod.
„Premiérovo rozhodnutí je zamítavé,“ řekla mluvčí polské diplomacie Ewa Suwarová. „Vpustit plachetnici do polských vod by odporovalo politice respektování územní celistvosti Ukrajiny a neuznání anexe Krymu,“ vysvětlila mluvčí podle serveru.
Sedov je označován za největší školní plachetnici na světě. Loď se čtyřmi stěžni a o délce 117 metrů byla postavena před osmi desetiletími v Německu, po druhé světové válce byla předána Sovětskému svazu jako součást reparací.