Psal o zneužívání psychiatrie a skončil na Sibiři. Teď v Praze dostane cenu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se rozhodl udělit svou letošní cenu v oblasti svobody, demokracie a lidských práv ruskému novináři Alexandru Podrabinkovi, který v 70. letech upozorňoval na psychiatrické násilí v Sovětském svazu. Nyní 65letý disident za to byl odsouzen k vyhnanství na Sibiři a posléze i vězněn. Kromě něj ÚSTR na pondělním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci ocení dalších 11 lidí.
Podrabinkův otec Pinkhos byl lékař. Se syny Alexanderem a Kirillem se na počátku 50. let po smrti manželky přestěhoval z Moskvy do menšího města Elektrostal pár desítek kilometrů na východ od hlavního města. Chtěl sebe a chlapce ukrýt od sovětské kampaně rozpoutané primárně právě proti židovským intelektuálům.
Alexander měl kvůli židovskému původu svého otce v mládí ztížený život. Nevzali ho na studia medicíny, a tak skončil u záchranné služby. Už tehdy se angažoval v sovětském disentu, což mu otec, sám lékař, údajně nijak nevymlouval. Příklon Alexandera Podrabinka ke studiu psychiatrických aktivit Sovětů prý zapříčinil záznam o útěku básníka Vladimíra Geršuniho z psychiatrické nemocnice ve městě Orel na západě země.
Začal proto pravidelně přispívat do samizdatového periodika Kronika současných událostí, které se touto problematikou zabývalo. V roce 1977 potom založil pracovní komisi, která měla vyšetřovat používání psychiatrie k politickým účelům. Společně se svými kolegy navštěvoval psychiatrické léčebny, obepisoval lékaře, aby od praktik upustili, a současně o zneužívání psychiatrie informoval v několika dalších věstnících.
Téhož roku také vydal knihu Karatělnaja medicina, v níž poukázal na využívání psychiatrie k perzekuci politických odpůrců sovětského režimu. Moskva kvůli tomu jeho otci vyhrožovala, že oba jeho syny uvězní, neodstěhují-li se všichni tři do Izraele, Podrabinek však pohrůžky odmítl jako vydírání. Roku 1978 byl obviněn z „protisovětské rétoriky“ a poslán na Sibiř. Po vydání anglické verze jeho publikace byl znovu obviněn a odsouzen ke třem letům v nápravně-pracovním táboře v Jakutsku. Když se po několika letech ocitl na svobodě, rozhodl se pro změnu životní dráhy. „Od konce 80. let působí jako novinář a v poslední době patří mezi hlasité odpůrce ruského i běloruského autoritářského režimu,“ uvedl ÚSTR.
Ceny ÚSTR
ÚSTR uděluje každoročně ceny ve třech kategoriích: za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury, za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin a za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv.
Cenu v téže oblasti jako Podrabinek obdrží také Bulhaři Alexandr Dimitrov, Eduard Genov (in memoriam) a Valentin Radev (in memoriam), kteří jakožto studenti Sofijské univerzity protestovali na podzim 1968 proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Cenu Václava Bendy za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury získají Zdeněk Mandrholec, Daňa Horáková, Ivan Kožíšek, Helena Steblová a Bernard Papánek. Steblová například za druhé světové války za pomoc partyzánům zaplatila uvězněním v koncentračním táboře Ravensbrück.
Za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin budou oceněni zakladatel občanského sdružení Paměť Miroslav Kasáček, Zdeněk Procházka, jenž dokumentuje zaniklé obce v pohraničí, a autorka dokumentů o obětech komunistické diktatury Kristina Vlachová.