Marek Benda: Pirátům v Praze nabídneme variantu, která je mocensky uspokojí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čím dál tím častěji se začíná mluvit o tom, že by Prahu po měsících dohadů a mohla vést koalice Spolu společně s Piráty a hnutím STAN. Tedy ve variantě jako ve vládě a bez uskupení Praha Sobě, na němž si Piráti trvají. Podle šéfa pražské ODS Marka Bendy je koalice ochotna jednat o podmínkách, které by Piráty „mocensky uspokojily“ a mohly přesvědčit k tomu, aby opustili hnutí Jana Čižinského.
Pražské zastupitelstvo se ve čtvrtek schází po několikatýdenní odmlce. Vyjednávači z jednotlivých táborů nicméně dopředu avizovali, že na jednání nového primátora nezvolí. Ustaví se jen zastupitelské výbory. Projednán by měl být také materiál týkající se přípravy rozpočtu na rok 2023 nebo výběrová řízení v dopravním podniku.
Benda deníku Echo24 řekl, že se zablokované vyjednávání o podobě nové pražské rady už musí uspíšit. „Jsme s Piráty a STAN připraveni jednat o variantě, která by je mohla mocensky uspokojit. Nebudu přesně specifikovat, to je samozřejmě věcí jednání,“ uvedl Benda. Podle něj ale Piráti dlouhodobě naznačují, co by chtěli. „Určitě chtějí silné resorty, nebo chtějí většinu v Radě, respektive ne menšinu. Tomu myslím člověk znalý politiky rozumí a musí vyhovět,“ doplnil.
Ke koalici na takzvaném vládním půdorysu nově vyzývá i hnutí STAN. „ANO prakticky řídí Prahu. STAN proto vyzývá k jednání na půdorysu SPOLU-Piráti-STAN. Pražská rada je kvůli vleklému jednání pod diktátem kontrolního výboru vedeného Ondřejem Prokopem z družstva ANO. Žádné rozhodnutí se nemůže odehrát bez jeho blahosklonného pokynutí,“ nechal se slyšet Petr Hlaváček, lídr Starostů v Praze a první náměstek současného primátora Zdeňka Hřiba. „Před měsícem jsme navrhovali realistickou cestu koalice SPOLU – Piráti – STAN v poměru 5:4:2, kde žádná ze stran nemá většinu a odpovídá to volebním výsledkům. Není možné očekávat, že se najde dohoda, ve které bude dominovat jen jedna ze stran,“ dodal.
Hřib: Spolu chce primátora i většinu
Dosavadní primátor Hřib má za to, že si Spolu doposud kladlo příliš vysoké požadavky. „Máme schváleno usnesení, které říká, že jsme pevnou součástí Aliance stability s Prahou Sobě. Už při jejím vzniku jsme jasně řekli, že respektujeme, že Spolu nominuje primátora. Vznik nové koalice teď brzdí požadavek Spolu mít zároveň primátora i většinu v radě,“ řekl pro Echo24.
„Ve volbách získali jen necelých 25 %, tedy méně než čtvrtinu hlasů. Tedy při reálné volební účasti 44 procent jde o cca 11 procent ze všech oprávněných voličů. Klíčové je, aby se smířili s tím, že s tímto výsledkem nemohou sami poroučet celému městu,“ dodal.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty. Koaliční jednání v metropoli začala hned po zářijových volbách, zatím se však neposunula. Vítězné Spolu prosazuje koalici na vládním půdorysu s Piráty a STAN. Piráti však vytvořili Alianci stability s Prahou Sobě a ve vyjednáváních chtějí pokračovat výhradně společně.
Praha je bez nového primátora rekordně dlouho, takřka přesně 2 měsíce. Zastupitelé přitom nezvolí nové vedení Prahy ani na čtvrtečním zasedání. Stát přitom nemá žádný nástroj, jak takovou patovou situaci řešit. „V případě hlavního města Prahy se při vyhlášení nových voleb postupuje stejně jako u každé jiné obce. Volební zákon spojuje povinnost vyhlásit nové volby v případě, kdy dojde k poklesu členů zastupitelstva obce o více než o polovinu a nejsou-li náhradníci (případně poklesne počet členů zastupitelstva pod 5 a nejsou-li náhradníci). Počet členů zastupitelstva může poklesnout zejména s ohledem na podané rezignace na mandát, resp. rezignace na postavení náhradníka,“ uvedl pro redakci za ministerstvo vnitra Ondřej Krátoška. Výsledky voleb už ani nelze napadnout soudně, protože uplynula zákonem daná lhůta.