Eva Jiřičná, Dumbo a sklo

Eva Jiřičná, Dumbo a sklo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kronika Andreje Sannikova

Sannikov je politický aktivista a koordinuje dva sociální programy. V roce 2010 kandidoval v prezidentských volbách v Bělorusku, byl uvězněn, na nátlak EU se dostal na svobodu a musel emigrovat. Jeho autobiografie líčí především odpor proti prezidentu Lukašenkovi.              

Andrej Sannikov: Můj příběh: Běloruská „Amerikanka“ aneb Volby během diktatury, Volvox Globator 2018, 248 str.

 

Kéž bych tolik nepracoval

Autorka knihy Bronnie Ware (písničkářka, textařka, spisovatelka), která se několik let setkávala s lidmi, jimž perspektiva blízké smrti otevřela palčivá témata a připomněla pozapomenuté hodnoty, sepsala, co by lidé na smrtelné posteli nejčastěji udělali jinak, čeho litují, v čem chybovali.              

Bronnie Ware: Čeho před smrtí nejvíce litujeme, Tympanum 2019, 1 MP3 CD.

 

Tim Burton oprášil Dumba

Novorozený slon Dumbo má směšně obrovské uši a umí létat, což hraje do karet upadajícímu cirkusu… Disney a Tim Burton uvedou hraný film s digitálním slonem Dumbo, nejde ale o animovanou klasiku z roku 1941. Snímek láká na hvězdné herce, pestrobarevnou výpravu a mraky emocí. Zda to bude stačit, zjistíme už na konci března.             

Dumbo, režie: Tim Burton, premiéra: 28. 3. 2019.

 

Konec rodinné idyly

Za scénář k chytrému hororu Uteč  získal Jordan Peele Oscara, o to větší jsou očekávání v souvislosti s jeho novým snímkem, prozaicky nazvaným My. A údajně se svému předchůdci v mnohém podobá. Opět půjde o film, který šokuje a baví zároveň, pod hororovou nálepkou ukrývá rafinovanou satiru na chování současného světa.             

My, režie: Jordan Peele, premiéra: 28. 3. 2019.

 

K osmdesátinám Evy Jiřičné

Architektka Eva Jiřičná oslavila začátkem března 80. narozeniny. U příležitosti tohoto životního jubilea probíhá v DOXu retrospektivní výstava, která představí její tvorbu od profesních začátků až po současnost. Vystaveny jsou architektonické modely, projektová dokumentace významných realizací i ukázky interiérového designu.             

Jiřičná, DOX, Praha, do 12. 8. 2019.

 

Současné sklářské řemeslo

Výstava představí sklářskou školu v Novém Boru, neboť právě tam se zrodilo české sklářské vzdělávání. Škola jako jediná v Česku sdružuje tři stupně vzdělávání – učně, středoškoláky i studenty VOŠ – a vyučuje většinu technik výroby skla.               

Nashle na skle / Současná tvorba studentů a pedagogů Sklářské školy v Novém Boru, zámecký areál Ctěnice, Praha, do 13. 10. 2019.

 

Komedie svištící jako kobliha

Jevištní podoba známé humoristické knihy plné jedinečných jazykových hříček a prvorepublikové elegance. Humorné scénky a průpovídky sluhy Saturnina, jeho pána Jiřího, tety Kateřiny a dalších. Režisér Jan Bártek jde ale hlouběji, nutí diváka zamyslet se, co dělat s vlastním životem.                

Zdeněk Jirotka: Saturnin, režie: Jan Bártek, Městské divadlo Zlín, premiéra: 30. 3. 2019.

 

Nabokov číslo 16

Spisy Vladimira Nabokova v citlivých překladech Pavla Dominika dospěly k 16. svazku. Román o geniálním šachistovi, vydaný v exilu roku 1930, znají čeští čtenáři od roku 1990 z překladu Ludmily Duškové, teď mají příležitost obě české verze porovnat a Nabokovovo literární mistrovství si vychutnat podruhé.

Vladimir Nabokov: Lužinova obrana. Nakladatelství Paseka 2019, 189 str.

 

Za protektorátu s Čedokem

V této práci se reviduje zažitá představa, že po 15. březnu 1939 u nás nebyla na cestování vhodná doba. Autoři se zabývají protektorátem Čechy a Morava, ale i oddělenými částmi Československa, pozornost věnují státní politice, administrativě, antisemitským opatřením, dopravě, stravování a ubytování.
 
Ivan Jakubec a Jan Štemberk: Cestovní ruch pod dohledem třetí říše. Nakladatelství Karolinum, 310 str.

 

 

 

Týdeník ECHO

28. března 2019