„Nemá odvahu, fatálně selhala“. Maláčovou kritizují za rezignaci na reformu důchodů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministryně je nekompetentní a nemá odvahu se pustit do větších změn. Tak hodnotí někteří členové důchodové komise šéfku resortu práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), která prohlásila, že Česká republika nepotřebuje zásadní penzijní reformu. Odborníci přitom už v minulosti upozorňovali, že současný systém je do budoucna neudržitelný a důchodová reforma je neodkladná. Pokud se stávající podoba důchodů nezmění, přišly by vážné problémy už za patnáct let.
Přesto ministryně práce Maláčová nehodlá radikálně měnit současný systém. „Velkou reformu, která ze dne na den změní celý systém, nepotřebujeme. Také to v České republice neumíme dělat – koneckonců historie to potvrzuje. Co my ale potřebujeme, tak je průběžná, kontinuální adaptace celého systému, protože naše společnost se mění. My bychom na to měli být schopni reagovat průběžně, nikoliv jednou za dlouhý časový úsek,“ řekla v pátek Jana Maláčová na sjezdu úřednických odborů.
Výrok však pobouřil některé politické členy důchodové komise, kterou Maláčová vytvořila. „Zásadní změny potřebujeme. Není pravda, že ji Česko neumí připravit. Připravit ji neumí sociální demokracie a nemá k tomu ani odvahu. Samozřejmě že nelze měnit tak obrovský a s ekonomikou provázaný systém, jakým je průběžný důchodový systém ze dne na den. Ale návrhy sociální demokracie na postupnou změnu systému nejsou až na výjimky takového charakteru, aby jeho budoucímu kolapsu zabránily,“ řekl pro Echo24 člen komise Jan Bauer (ODS).
Sociální demokracie podle něj jen „rozdává jídlo chudým pasažérům na Titaniku, když už je ledovec na dohled“. „Na Titaniku o ledovci nevěděli, ale my ho s jistotou vidíme. Je to armáda budoucích důchodců, dnešních třicátníků a čtyřicátníků, které průběžný systém s jistotou neuživí,“ dodal Bauer.
Podle další členky Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) se tím ukazuje naprostá nekompetentnost a neuvěřitelná přezíravost ministryně Maláčové. „Všichni odborníci se shodnou, že bez reformy v budoucnu buď důchodci budou dostávat naprosto směšné penze nebo stát bude mít problém ufinancovat všechno potřebné. Před neudržitelností systému varuje OECD, Světová banka i Evropská komise. Je to její fatální selhání a potvrzují se naše obavy, že celá důchodová komise vznikla jen na řešení drobných problémů,“ řekla pro Echo24 Pekarová Adamová.
Dodala, že pokud Maláčová nechce plnit programové prohlášení vlády, ve kterém je obsažen bod o přípravě na důchodovou reformu, tak by měla zvážit svou pozici. „Jen se ukazuje, že ministryně umí pouze utrácet, ale to je to nejjednodušší, to by zvládl skutečně kdokoliv,“ řekla dále první místopředsedkyně TOP 09.
Ministryně práce Jana Maláčová se v rámci důchodové komise chce zabývat zejména zvýšení penzí ženám a také vyřešit dřívější odchody do důchodu u některých profesí. Resort práce také uvedl návrhy, které komise probere. Mezi ně patří paušální zvýšení starobního důchodu za každé vychované dítě o pevnou částku, zavedení nárůstového koeficientu pro výpočet procentní výměry starobního důchodu za vychované dítě nebo zavedení diferencované valorizace důchodů žen a mužů.
Rezignaci na celkovou důchodovou reformu také kritizuje člen sociálního výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Výrok paní ministryně mě překvapuje. Já osobně jsem přesvědčen, a je to i dlouhodobý postoj KDU-ČSL, že důchodová reforma je nevyhnutelná. A počítal jsem s tím, že nová důchodová komise bude v tomto ohledu důležitým prvkem. Pokud záhy po jejím vzniku paní ministryně zpochybňuje její smysl, tak to bohužel ukazuje na to, že vláda si s reformou penzí neví rady,“ řekl pro Echo24 Kaňkovský.
Pirátský poslanec Tomáš Martínek však stále doufá, že se ministryně k řešení reformy vrátí. „Jako Piráti jsme již zaslali členům komise naše návrhy. Například na zřízení státního důchodového fondu pro dobrovolné spoření nebo sloučení sociálního pojištění do daně z příjmu fyzických osob,“ řekl Tomáš Martínek.
Systém je neudržitelný
Podle expertů je současný důchodový systém bez potřebných reforem neudržitelný. Problémy by mohly nastat zhruba za patnáct let. „V současné době veřejné finance nemají nějaký významnější problém, ten se začne objevovat až někdy po roce 2030, kdy se začne dostávat důchodový systém do deficitu v souvislosti se silnými ročníky 70. let a jejich odchody do důchodu,“ řekl dříve člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.
Změnit by se to dalo v případě, že by proběhla „nějaká ne úplně kosmetická úprava důchodového systému“. Politici podle Pavla musí najít takový systém, který zabrání obrovským deficitům. Zároveň musí také zajistit, aby byl dostatečně sociálně citlivý a neuvrhne důchodce do existenčních problémů. V opačném případě by výdaje na důchody mohly být ročně o čtyři procenta HDP vyšší než příjmy. K poměru k dnešním cenám by tak schodek mohl činit ročně až 200 miliard korun.