Babiš prý na všechno dohlíží a pomáhá. Od chaosu v nošení roušek dává ruce pryč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se často staví do role zachránce a rozhodného politika, který ale při náznaku problémů dává od všeho ruce pryč. Podobně postupoval i při chaotickém nařizování nošení roušek, které vyhlásila rada vlády pro zdravotní rizika, kde Babiš také zasedá. Už ve středu ale po kritice otočil a označil za viníka ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podle opozice ale předseda vlády musel jasně vědět, jaká opatření, do kterých patří i nošení roušek ve školách, se budou uplatňovat.
Andrej Babiš během koronavirové krize několikrát dokázal, že při pochybách či veřejné kritice ustupuje ze světel kamer a pasuje se do role oběti. Přitom ještě 23. března ve svém projevu před národem tvrdil, že za všechna opatření bere plnou zodpovědnost. „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ prohlásil tehdy Babiš. Sám premiér se ve zdravotnictví velmi angažuje, kdy dohlíží nad chytrou karanténou či se osobně účastnil jednání mezi Vojtěchem a řediteli krajských hygienických stanic na konci července.
To už ale zřejmě neplatí. V pondělí se totiž premiér účastnil jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, kde se odsouhlasilo zpřísňující opatření v podobě nošení roušek ve školách, ve veřejné hromadné dopravě či obchodech. Ačkoliv k tomu ministr zdravotnictví na následné tiskové konferenci neuvedl důvod, mělo by se jednat o preventivní opatření související s návratem žáků a studentů do škol.
Šéf zdravotnického resortu Adam Vojtěch (za ANO) poté další den vydal mimořádné opatření, kterým přikazoval roušky i v hospodách, restauracích či v kadeřnictvích. Proti dalším zákazům se ale strhla kritika a Babiš ve středu začal couvat s tím, že si musí o opatřeních promluvit s ministrem zdravotnictví.
Po čtvrtečním jednání tak došlo k určitému rozvolnění, kde se ve školách roušky nosit nemusí a podobná situace bude také v restauracích a obchodech, které Andrej Babiš prohlasoval v pondělí. Opatření v těchto zařízeních se budou nově řídit tzv. semaforem. Během čtyř dnů tak došlo k několika chaotickým změnám, se kterými ale Babiš nechtěl nic mít a nedostavil se ani na tiskovou konferenci, kde Adam Vojtěch představoval (zatím) finální verzi nošení roušek.
Premiér se ale i tak okamžitě stal terčem pro opoziční politiky, kteří za neustálými změnami podle nálad obyvatel jednoznačně vidí Andreje Babiše. „Babiš prý na všechno dohlíží, v pondělí byl na Radě vlády pro zdravotní rizika, kde opatření odsouhlasil. Při kritice se staví do opozice a vyjednává mírnější podmínky,“ řekl první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
Babišovo rozhodování ale začíná vadit i jeho koaličnímu partnerovi sociální demokracii a jeho podporovatelům z komunistické strany. „Ukázalo se, že premiér velmi reaguje na různá PR doporučení. Dostáváme se do střetu názorů odborných a politických nebo spíš populistických,“ uvedla Hana Aulická Jírovcová z KSČM.
Podobně reaguje i Václav Votava, který je poslancem za sociální demokracii. „Roušky. Můžeme si o nich myslet cokoliv. Pro i proti. Také ji nenosím s radostí. Ale o tom by měli rozhodovat odborníci, epidemiologové, a ne politici,“ dodal.