Změna operátora

Převedení čísla při změně operátorů by mohlo trvat jen dva dny. Návrh vypracuje Babiš

Změna operátora
Převedení čísla při změně operátorů by mohlo trvat jen dva dny. Návrh vypracuje Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Návrh změny zákona o elektronických komunikacích, který má přinést zkrácení doby převedení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti, ve středu schválila vláda. Na twitteru o tom informoval úřad vlády. Přechod k jinému poskytovateli mobilních služeb by podle novely bylo možné uskutečnit bez nutnosti kontaktovat stávajícího operátora. Podobně funguje změna banky. Vláda pověřila premiéra Andreje Babiše (ANO), který kabinetu návrh předložil, aby vypracoval konečné znění vládního návrhu, a ministryni průmyslu Martu Novákovou (za ANO), aby návrh odůvodnila.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) udělil výjimku, na základě které materiál nebyl rozeslán do připomínkového řízení, jemuž obvykle vládní materiály podléhají. V připomínkovém řízení se k návrhům vyjadřují všechna ministerstva a další instituce, například odborové organizace nebo Česká národní banka. U návrhů zákonů je lhůta pro sdělení připomínek zpravidla 20 dní.

Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu operátora, stávajícímu to musí oznámit předem a deset dní čekat na uvolnění smlouvy. Návrh zkracuje dobu na pětinu. Přechod má nově zajistit nový operátor.

Nyní také lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic. Novela má také rozšířit některá ochranná opatření na živnostníky. Nyní je chráněn jen spotřebitel, tedy fyzická osoba.

Svůj návrh v úterý představili také opoziční Piráti, kteří plánují snížení pokut za přechod k jinému operátorovi z 20 na pět procent. Změna zákona podle nich usnadní příchod čtvrtého operátora na český trh, který by vedl ke snížení cen. Vládní návrh zákona by se podle nich kvůli složitější proceduře nestihl projednat před pozimní aukcí frekvenčních pásem.

Ministryně průmyslu Nováková vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. V ČT dříve uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. Babiš v úterý zopakoval, že výroky Novákové jsou pro něj nepřijatelné. Odmítl však komentovat dotaz, zda se chystá ministryni odvolat. Novinářům řekl, že personální problémy a změny ve vládě neřeší veřejně.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následují Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

,