PERSONÁLNÍ VÝMĚNY

Babišova vláda bez důvěry ‚řádí‘ dál. Kritika opozice nezabrala

PERSONÁLNÍ VÝMĚNY
Babišova vláda bez důvěry ‚řádí‘ dál. Kritika opozice nezabrala

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Menšinový kabinet šéfa hnutí ANO Andreje Babiše pokračuje ve změnách na vysokých postech státních úřadů a institucí. Naposledy musel skončit šéf České exportní banky (ČEB) Karel Bureš. Personální čistky probíhají i přes nelibost opozice, podle níž vláda bez důvěry sněmovny nemá zásadní kroky, včetně těch personálních, dělat.

Opozice se na začátku března pokusila téma zásadních změn, které dělá vláda v demisi, protlačit na mimořádné schůzi. Jenže k tomu, aby se skutečně jednalo, je potřeba většinová podpora ve sněmovně. V dolní komoře přitom stále funguje hlasovací mašinérie hnutí ANO, SPD a KSČM, a tak snahy opozice jsou většinou bezzubé.

ODS má za to, že by kroky vlády bez důvěry měly mít mantinely. Proto strana už dříve hovořila o tom, že by se mělo na další mimořádné schůzi přijmout usnesení. Její svolání ale zatím není na pořadu dne, jak uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura.

O místo přišly desítky lidí

„Řádění“ Babiše i jeho ministrů ale pokračuje. V pondělí dozorčí rada státní České exportní banky odvolala generálního ředitele a předsedu představenstva Karla Bureše. Mezi akcionáři banky má přitom hlavní slovo ministerstvo financí. Babiš přitom v minulosti kritizoval hospodaření ČEB.

A Bureš je jen dalším z řady, které stála výměna politické garnitury post. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (ANO) odvolal generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Ministr průmyslu a obchodu ve demisi Tomáš Hüner (za ANO) zase odvolal generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru.

Rezignaci oznámila ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta o odvolání požádal z osobních důvodů. Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) minulý týden oznámila, že novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata. Do funkce by měl nastoupit 1. května místo Josefa Bečváře.

Vyhazov dostali také ředitelé dvou nemocnic. Na příkaz ministra zdravotnictví bez důvěry Adama Vojtěcha (ANO) musel skončit bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který šéfoval ostravské Fakultní nemocnici a který byl dlouhodobě ve sporu s Andrejem Babišem, když spolu seděli v jedné vládě. Skončit musela také ředitelka pražské Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. A aktuálně je v řešení také nucený odchod ředitele Nemocnice Na Homolce Ivana Olivy. Více čtete zde.

Čistky se přitom týkaly i jednotlivých resortů. Na ministerstvech a Úřadu vlády nakonec ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Jenže změny byly daleko rozsáhlejší. Na řadě resortů sice došlo opticky ke zrušení dvou sekcí, ve skutečnosti jich bylo zrušeno více, některé sekce vznikly znovu jen s jiným názvem, někdy došlo ke sloučení. Právě takovýmto výměnám po volbách měl přitom zabránit takzvaný služební zákon. I ten se ale snaží současný kabinet změnit, jak jsme psali zde.

Kvůli výsledkům voleb hnutí ANO ovládlo i vedení největší české zdravotní pojišťovny VZP. V únoru skončil mandát správní radě, do níž nominuje deset lidí vláda a dalších dvacet členů zvolí sněmovna. Celkově tak hnutí ANO získalo 18 zástupců ze třiceti. Další orgán, dozorčí rada, má třináct členů, z toho deset členů je volených sněmovnou a tři členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce a sociálních věcí. Správní rada volí i ředitele VZP. Nyní radě předsedá hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.

Odchody přitom můžou pokračovat. Ve vysokých funkcích totiž sedí ještě řada nominantů jiných politických stran, které může Babiš vyměnit. Velký tlak už vyvinul na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, kterému řekl, aby „odešel sám bez skandálu“, poté mu na GIBS poslal kontrolu z ministerstva financí a nakonec s ním zahájil kárné řízení.

28. března 2018