Volba předsedy strany

S kým je domluven Zimola? Sjezd se blíží a boj o šéfa ČSSD se přiostřuje

Volba předsedy strany
S kým je domluven Zimola? Sjezd se blíží a boj o šéfa ČSSD se přiostřuje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Středočeští úředníci neplánují zveřejnit analýzu, na jejímž základě se rozhodnou vymáhat, či nevymáhat zpět padesátimilionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo. Kdy rozhodne ROP Střední Čechy, který dotaci farmě udělil, není jasné. Analýza by ale měla být hotová do konce března. „Rozhodnutí zatím ještě nepadlo, právní analýza k této věci dosud nebyla ukončena,“ uvedl pro Echo24 ředitel úřadu Kamil Munia.

Během jednodenního sjezdu se má rozhádaná strana rozhodnout, kdo stane v jejím vedení a zda má vyjednávat o vládě s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem. Mezi favority volby na předsedu se proti vládě s bývalým ministrem financí Babišem vymezuje jen Milan Chovanec. Dle něj by sociální demokracie měla zůstat v opozici. Jiří Zimola se naopak vládě s ANO nebrání.

Kandidáti se také začali do sebe strefovat a snaží si před důležitou volbou zajistit podporu delegátů. V jednom ze svých tweetů zaútočil Milan Chovanec na místopředsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. Podle různých rozhovorů měl Hamáček nejdříve připustit, že může ČSSD být ve vládě. „Já si dovedu představit, že když budeme vybírat z několika špatných řešení, tak by to mohlo být nejméně špatné,“ řekl Hamáček. V dopise rozeslaným členům strany ale Hamáček tvrdil, že by ve vládě neměl sedět trestně stíhaný člověk. Hamáček pak ve stejném dopise obvinil Chovance, že jeho policejní reforma částečně může za propad sociální demokracie.

Milan Chovanec pak kandiduje jenom na nejvyšší stranický post a nechce být místopředsedou. „Nemám ambici být ve vedení s Janem Hamáčkem. Jestli bude předsedou, nechť si nechá navolit tým, který mu bude pomáhat. Já kandidaturu na místopředsedu vylučuji,“ řekl Chovanec Právu.

Jiří Zimola se podle deníku iDnes, který vlastní skupina Mafra patřící do svěřenského fondu trestně stíhaného Andreje Babiše, chystá omluvit za kauzu OKD. „Pokud se má ČSSD pokusit o restart, musí se voličům omluvit za to, co se stalo,“ řekl v pořadu Rozstřel. Podle deníku si tím má naklonit Moravskoslezskou krajskou organizaci, která zatím žádného z kandidátů nepodpořila. Dosud podpořilo pět krajských organizací Jana Hamáčka a tři Milana Chovance.

Objevily se také spekulace, že Jiří Zimola podpoří na post předsedy strany Jana Hamáčka a sám poté před volbou odstoupí. Bývalý jihočeský hejtman ale podobnou variantu zavrhuje. „Na sjezd jedu kandidovat na předsedu ČSSD a nabídnout členům mé strany cestu z krize. S nikým nejsem domluven a podobné spekulace jednoznačně odmítám,“ řekl pro Echo24 Zimola. Zároveň ale vyjádřil sympatie k Janu Hamáčkovi. „Hamáček si na rozdíl od minulého vedení uvědomuje, že bych pro stranu mohl být přínosem. I já si Jana Hamáčka umím představit v užším vedení strany,“ řekl dále Zimola.

Naopak senátor Jiří Dienstbier si myslí, že v užším vedení strany by se neměl objevit žádný z kontroverzních politiků. „Měl by to být někdo, kdo by měl být důvěryhodný, kdo není spojen s žádnými kauzami a skandály. Proto mi přijde naprosto neuvěřitelné, že mají kandidovat lidé jako Milan Chovanec či Jiří Zimola. Kdekoliv v kultivované zemi stačilo, aby definitivně v politice skončil člověk jako Chovanec, který získal bakalářské vzdělání podvodem. Stejně tak Jiří Zimola, který svému kamarádovi z Nové Bystřice přidělil plat sedm milionů,“ řekl pro Echo24 Jiří Dienstbier.

Projev Miloše Zemana

Kromě volby předsedy bude velmi očekávaný projev prezidenta Miloše Zemana, který ČSSD dříve vedl. Někteří členové sociální demokracie se však nedokážou dohodnout, zda je prezident vítaným hostem. „Já Miloše Zemana na sjezdu k ničemu nepotřebuji. Myslím, že se k naší straně opakovaně choval nepřátelský dlouhá léta. Využil každé příležitosti k tomu, aby sociální demokracii poškodil,“ řekl pro Echo24 bývalý ministr Sobotkovy vlády Jiří Dienstbier.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky může prezident straně pomoci. „Vztah pana prezidenta k socdem je kontroverzní, ale pozvat ho na sjezd žádná politická chyba nebyla. Očekávám kritický projev, který nebude zdaleka jediný. A pokud pan prezident přispěje k řešení propadu ČSSD dobrou radou, nevidím důvod, proč ji nevyužít,“ řekl Chvojka pro Echo24.

Zeman se dříve vyjádřil, že v proslovu žádného z kandidátů jmenovitě neoznačí. Straně ale doporučí, zda jít do vlády s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem. Do Hradce Králové se tak po pětadvaceti letech vrátí Zeman na volební sjezd, ve kterém se stal předsedou sociální demokracie a zahájil její vzestup.

Ladislav Šustr