Vyznamenání pro Babiše

Organizace ANO píše na Hrad. Navrhuje Babiše na státní vyznamenání

Vyznamenání pro Babiše
Organizace ANO píše na Hrad. Navrhuje Babiše na státní vyznamenání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Povinná láska k šéfovi, nebo upřímně míněný návrh? Regionální kancelář ANO v Písku napsala otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi, ve kterém ho žádá o udělení státního vyznamenání předsedovi hnutí ANO a premiéru Andreji Babišovi. Dopis zveřejnila na svých internetových stránkách.

Za co chtějí Písečtí Babiše odměnit? Za celoživotní boj proti rozkrádání státního majetku a s tím spojenou korupcí. Andrej Babiš je přitom stíhaný v kauze zneužití téměř padesátimilionové unijní dotace na farmu Čapí hnízdo.

Podle dopisu se nejedná o ojedinělé přání. „Tento návrh jsem prezentoval na sněmu okresní organizace hnutí ANO Písek již v lednu tohoto roku a byl přijat souhlasně všemi přítomnými členy,“ píše se v žádosti, pod kterou je podepsaný Václav Makrlík. 

Člen hnutí ANO v textu pak vyjmenovává premiérovy hlavní zásluhy. „Dovoluji si Vám navrhnout a doporučit, abyste u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky udělil panu Andreji Babišovi, předsedovi vlády České republiky, příslušné státní vyznamenání za jeho celoživotní boj proti rozkrádání státního majetku a s tím spojenou korupcí,“ píše se v dopise. 

Celoživotní boj proti korupci je ovšem podle autora textu málo, zmiňuje proto i nejnovější zásluhy českého premiéra. Podle Makrlíka se Babiš zasloužil o „vnitrostátní politickou stabilizaci českého státu“ sestavením vlády. Dopis dále mluví i o „nesmírných obstrukcích“ při pokusech o získání důvěry. Babiš prý také přispěl ke zviditelnění českého státu na mezinárodní scéně. V závěru dopisu Makrlík přeje prezidentovi zdraví, aby mohl Zeman bojovat proti politickým odpůrcům a „jimi ovládaných médií“.

Zda se návrhem už zabývají na Hradě, odmítl mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček sdělit. „Do 28. 10. jakékoliv dotazy na státní vyznamenání nekomentuji,“ uvedl pro Echo24.cz Ovčáček.

Andrej Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert.

V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která spornou dotaci státu vrátila.

, nin