VZTAHY RUSKA A USA

Zkušený špion Putin. Zveřejněte moje telefonáty s Trumpem, „předchozí život“ mě naučil, řekl

VZTAHY RUSKA A USA
Zkušený špion Putin. Zveřejněte moje telefonáty s Trumpem, „předchozí život“ mě naučil, řekl

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že ve vztazích Ruska se Spojenými státy zatím žádný pokrok nenastal. Nicméně Moskva podle něj počítá s tím, že dříve nebo později ve Washingtonu v této věci převládne zdravý rozum. Šéf Kremlu to podle agentury TASS řekl na fóru Ruský energetický týden, na němž se vyjádřil i ke zveřejnění jeho telefonických rozhovorů s šéfem Bílého domu.

„Vycházíme z toho, že zdravý rozum a základní zájmy – chci zdůraznit, zejména základní zájmy Spojených států – sehrají svou roli a vztahy Ruska s USA se vrátí k normálnímu stavu. Zatím se to však nestalo,“ prohlásil Putin.

Moskva ale podle něj vnímá, že americký prezident Donald Trump nezměnil nic na názoru, že chce rusko-americké vztahy obnovit. „My to vítáme a využijeme každou možnost k tomu, aby tyto plány byly realizovány,“ poznamenal v této souvislosti ruský prezident.

Putin dal mimo jiné rovněž najevo, že by mu vůbec nevadilo, kdyby byly zveřejněny jeho telefonické rozhovory s Trumpem. Podle něj v nich nikdy nebylo nic, co by mohlo prezidenta Spojených států kompromitovat. „Nepracoval jsem celý život na úrovni, na jaké jsem nyní. A můj předchozí život mě naučil, že jakýkoliv můj rozhovor může být zveřejněn – a z toho vždy vycházím,“ řekl šéf Kremlu.

Agentura Reuters v souvislosti s tímto Putinovým vyjádřením poznamenala, že americký Kongres chce získat přístup k telefonickým rozhovorům Trumpa s Putinem a s dalšími vedoucími světovými činiteli. Motivem tohoto úsilí je obava, že republikánský prezident mohl ohrozit národní bezpečnost.

Thunbergová je málo informovaná, řekl Putin

Ruský prezident se na fóru vyjádřil i k aktivitám mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové. Ta je podle něj sice milá a upřímná, ale špatně informovaná a zmanipulovaná dívka. Proto v září na klimatickém summitu v New Yorku přednesla nerealistické požadavky. 

„Nikdo Gretě nevysvětlil, že současný svět je složitý a různorodý, rychle se rozvíjí a lidé v Africe nebo v mnoha asijských zemích chtějí žít na stejné úrovni blahobytu jako ve Švédsku. A jak to udělat? Přinutit je k tomu, aby dnes využívali sluneční energii, které je dnes v Africe dostatek? Vysvětlil někdo, co to stojí?“ uvedl Putin na fóru nazvaném Ruský energetický týden.

Prezident v této souvislosti poznamenal, že je v pořádku, když děti a mládež věnují pozornost aktuálním problémům, včetně těch, jež se týkají životního prostředí. „Ale když děti a mládež někdo využívá pro své zájmy, je to třeba odsoudit. A to tím spíše, pokud na tom někdo chce vydělávat,“ zdůraznil šéf Kremlu. Kdo by za tím v případě Thunbergové podle něj mohl být, ale nenaznačil.

,