Rezignace ministra

Slovenský ministr vnitra Kaliňák v důsledku vraždy novináře rezignoval

Rezignace ministra
Slovenský ministr vnitra Kaliňák v důsledku vraždy novináře rezignoval

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Slovenský ministr vnitra za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Kaliňák na pondělní tiskové konferenci ohlásil demisi. Kaliňákovu rezignaci po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušníkové požadovala opozice i nejmenší vládní strana Most-Híd.

„V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ řekl novinářům Kaliňák. Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát. Demisi hodlá předat prezidentovi v příštích dnech. Na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná v úterý, ještě chce předkládat vládní návrhy zákonů.

Ještě minulý týden Kaliňák odchod z vládní funkce opakovaně odmítal. Představitelé Ficova Směru-SD ale v uplynulých dnech víckrát uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby tato strana zůstala v koalici.

Kaliňák je ministrem vnitra nepřetržitě od roku 2012, stejný post zastával i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010. Dlouhodobě čelil výtkám opozice a médií, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz.

Slovenský ministr vnitra ohlásil demisi před jednáním širšího vedení Mostu-Híd o řešení stávající politické krize. Bugár po pondělní schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou o řešení politické krize neuvedl, zda Kaliňákova demise straně bude postačovat. „Dokud jednáme, žádné dílčí informace poskytovat nebudeme,“ řekl Bugár. Jeho strana později v tiskové zprávě uvedla, že změny na postu ministra vnitra byla nevyhnutelná pro možnost uklidnění situace.

List Plus Jeden deň napsal, že ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku například z mocenských her. Hlava slovenského státu předtím navrhla zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky.

Možnost předčasných voleb zmínil i předseda slovenského parlamentu a šéf vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. V pondělí veřejně připustil možnost předčasných voleb jako řešení současné politické krize. SNS je podle Danka také připravena jednat o rekonstrukci vlády, kterou vedle vypsání nových voleb jako jednu z variant vyřešení krize důvěry lidí ve stát navrhl slovenský prezident Andrej Kiska.

„SNS se nebude bránit a nebude se držet žádného postu, včetně mého postu. Pokud to bude možné, jsme připraveni na rekonstrukci vlády podle představ premiéra, podle představ prezidenta. Pokud to nebude možné, jsme připraveni i na debaty o předčasných volbách,“ řekl Danko po jednání vedení své strany, která stávající koaliční krizi dosud prakticky nekomentovala.

Danko řekl, že pokud lídři koaličních stran nedokážou zaručit jednotu poslaneckých klubů, vláda nebude mít budoucnost. V případě, že koalice přijde o většinu ve sněmovně, SNS bude podle něj prosazovat co nejrychlejší předčasné volby.

Slovenská opozice se předloni neúspěšně pokoušela Kaliňáka odvolat ve sněmovně v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který byl mezitím obviněn z daňových deliktů. Premiér Fico, který si od Bašternáka pronajímá luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, tehdy označil Kaliňáka za nejlepšího ministra vnitra v historii Slovenska.

„Rezignace Kaliňáka je z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná,“ reagovala nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita na oznámení Kaliňáka o rezignaci na post ministra. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Minulý týden elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Kaliňáka, že v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci. Bylo to podle něj kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka při zadávání veřejné zakázky. Špirko dohlížel i na prověřování zmiňovaných obchodních transakcí mezi Kaliňákem a Bašternákem. Následně byl Špirko dvakrát obviněn, poprvé předloni ze zneužití pravomocí, a spisy mu byly odejmuty. Prokuratura obvinění Špirka později zrušila. Kaliňák již dříve Špirkovo obvinění odmítl.
 

drb, red