ODCHOD Z PS

Chovanec končí ve Sněmovně, hovoří o konci ve vrcholné politice. Nesouhlasí s vládou ČSSD s ANO

ODCHOD Z PS
Chovanec končí ve Sněmovně, hovoří o konci ve vrcholné politice. Nesouhlasí s vládou ČSSD s ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března. Řekl to podle České televize v Plzni na krajském sjezdu strany. Nesouhlasí totiž s účastí ČSSD ve vládě s hnutím ANO. Chovanec účast sociální demokracie ve vládě kritizoval dlouhodobě a řekl, že se rozhodl po zralé úvaze. V neděli přitom obhájil své místo v čele plzeňské krajské ČSSD. Naznačil i konec ve vrcholové politice.

„Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali,“ řekl Chovanec v ČT. „Předsedu strany (Jana) Hamáčka jsem informoval, tuším, v prosinci,“ dodal. „Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO a myslím si, že je lépe odejít,“ uvedl.

Chovanec je dlouhodobým kritikem účasti sociálních demokratů v menšinové vládě s hnutím ANO, nevyslovil kabinetu důvěru ani loni v létě s odvoláním na své svědomí. Prohlásil tehdy, že sociální demokracie má ve vládě s ANO hrát nedůstojnou roli fíkového listu.

Chovanec chce z parlamentu odejít po sjezdu ČSSD, který bude na začátku března v Hradci Králové. Po odchodu ze Sněmovny se chce několik měsíců věnovat sám sobě, zejména svému zhoršenému zdraví, uvedl na facebooku. „Svůj další život nevidím ve vrcholové politice,“ dodal.

Podle webu volby.cz by měl Chovance ve Sněmovně nahradit starosta Stříbra a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné Sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

Osmačtyřicetiletý Chovanec je plzeňský rodák, vystudoval bakalářský obor na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Členem ČSSD je od roku 1997. V roce 2017 působil jako úřadující předseda ČSSD po rezignaci tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky.

Chovanec byl v roce 2013 jedním z aktérů tzv. lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté rokovali o povolební perspektivě právě bez Sobotky. I dlouhou dobu poté byl vnímaný jako muž, který jde proti Sobotkovi a jako jeden z vůdčích mužů konzervativního křídla strany.

Z řad ČSSD zní pochopení

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček napsal, že krok Milana Chovance respektuje a rozumí mu. Chovanec podle něj nechce štěpit poslanecký klub. Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky jde o Chovancovo osobní rozhodnutí, i on napsal, že poslancovo rozhodnutí respektuje.

Šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka je rád, že Chovanec bude pro ČSSD dál pracovat jako předseda krajské organizace v Plzni. „Odchod Milana Chovance ze Sněmovny mě netěší, ale respektuji ho. Je dobře, že jako krajský předseda bude pro sociální demokracii dál pracovat,“ uvedl Chvojka.

Jaroslav Foldyna, který v posledních týdnech oznámil, že nehodlá obhajovat na březnovém sjezdu funkci místopředsedy a zbavil se funkcí na úrovni okresu a kraje, nezná důvody Chovancova rozhodnutí, věc proto nechce komentovat.

,