Washington Post vydal místo sloupku bílé místo, jako gesto za zmizelého kolegu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký list The Washington Post v pátek věnoval prázdný sloupek svému pohřešovanému přispěvateli Džamálu Chášakdžímu. Novinář ze Saúdské Arábie nebyl spatřen od úterý, kdy v Istanbulu navštívil saúdskoarabský konzulát. Zatímco Ankara tvrdí, že novinář, který se netají kritikou vedení Saúdské Arábie, je nejspíše zadržován v konzulátu, Rijád trvá na tom, že zpravodaj budovu opustil.
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán v rozhovoru, který v pátek zveřejnila agentura Bloomberg, řekl, že umožní Turecku konzulát v Istanbulu prohledat. „Ten objekt je svrchované území, ale my jim (Turkům) umožníme tam vstoupit a prohledat, co si budou přát. Nemáme co skrývat,“ sdělil princ.
The @washingtonpost runs white space to represent missing Saudi journalist Jamal Khashoggi, whom the Saudi government appears to have kidnapped. I hope Crown Prince MBS realizes that his problem isn't his critics but the dumb things he does-like kidnapping a respected journalist. pic.twitter.com/V1k9sgHx8j
— Nicholas Kristof (@NickKristof) October 5, 2018
The Washington Post otiskl prázdný sloupek s fotografií telefonujícího Chášakdžího a titulkem „Chybějící hlas“. Americký list uvedl, že je situací znepokojen a vyzval saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, aby „přijal konstruktivní kritiku od patriotů jako je Chášakdží“. Před konzulátem Saúdské Arábie se mezitím shromáždilo několik novinářových podporovatelů.
Chášakdží přišel na konzulát v úterý v poledne a od té doby ho nikdo neviděl. Chtěl si vyřídit doklady, které měly potvrdit jeho rozvod, protože se chtěl znovu oženit. Jeho turecká snoubenka na něj marně čekala do půlnoci před konzulátem a znovu tam přišla ve středu.
Saúdská Arábie trvá na tom, že muž nebyl zadržen a že z budovy odešel. Turecko ve středu oznámilo, že je pohřešován a že podle jeho informací je stále na půdě konzulátu.
Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály i novináře. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem jeho kritiky byla také účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.
Chášakdží se narodil v Medíně, v mládí inklinoval k radikálnímu islámu, ale později se stal liberálem. Novinářskou kariéru zahájil v 80. letech jako spolupracovník listu Saudi Gazette, Ukáz a Aš-šark al-Avsat. V Afghánistánu a Súdánu několikrát pořídil rozhovor s bývalým vůdcem teroristické sítě Al-Káida Usámou bin Ládinem.