spor s primátorkou

Aktivista Čech vyhrál spor s primátorkou. Může jí říkat „malý Babiš“

spor s primátorkou
Aktivista Čech vyhrál spor s primátorkou. Může jí říkat „malý Babiš“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sedmnáctiletý aktivista Jakub Čech vyhrál svůj spor s primátorkou Prostějova Alenou Raškovou. Ta na něho podala trestní oznámení a zároveň oznámení o přestupku. Důvodem podaných oznámení bylo zejména Čechovo vyjádření, v němž se o primátorce vyjádřil jako o „malém Babišovi.“ O přestupku tento týden rozhodl úřad ve prospěch sedmnáctiletého aktivisty. Informaci přinesl Seznam.cz.

Primátorka Alena Rašková se na úřady obrátila poté, co ji v červnu kritizoval občanský aktivista Jakub Čech. Tomu se nelíbilo, že primátorka podle záznamu z jednání zastupitelstva neupozornila na svůj střet zájmů v případě pronájmu městského majetku. Město informace do zápisu posléze doplnilo, primátorka navíc argumentovala, že ke střetu zájmů nedošlo. Proti Čechovým tvrzením se Alena Rašková ohradila nejprve oznámením přestupku, posléze i podáním trestního oznámení. Primátorce se dále nelíbilo označení „malý Babiš“, které mladý aktivista v souvislosti s ní použil.

Postoj primátorky při projednávání přestupku vysvětloval její právní zástupce Miroslav Burget. Podle něho Čech „narušil vážnost a autoritu veřejného orgánu sarkasmem, ublížil na cti jinému a jednáním sledoval svůj osobní prospěch.“ Vyplývá to z protokolu o projednávání přestupku, který má Echo24 k dispozici.

Úřad však dal za pravdu mladému aktivistovi. Podle usnesení Městského úřadu v Konicích, který o oznámení rozhodoval, bylo řízení proti Jakubovi Čechovi před dvěma dny zastaveno. V odůvodnění úřad uvádí, že skutek, kterého se aktivista dopustil, není přestupkem.

Kritika měla vždy reálný podklad, řekl úřad

„Z rozboru jednání obviněného, který reagoval na události a jednání primátorky RNDr. Aleny Raškové a dalších pracovníků Magistrátu města Prostějova, správní orgán vyvodil, že se obviněný ve svých kritických komentářích dopustil jak skutkových tvrzení, tak subjektivních hodnotících komentářů. Dle názoru správního orgánu ovšem tato kritika obviněného měla vždy svůj reálný podklad,“ píše se mimo jiné v usnesení, které má redakce Echo24 k dispozici.

Primátorka v původním oznámení požadovala také finanční náhradu. Tento požadavek však dva dny před ústním projednáváním věci stáhla. „Primátorka po mě žádala náhradu nemajetkové újmy 50 000 Kč. Já jsem od samého začátku říkal, že na to v přestupkovém řízení nemá právo, že to zákon neumožňuje. To se potvrdilo, a primátorka tento požadavek stáhla,“ řekl Jakub Čech pro Echo 24.

Jak to vypadá s trestním oznámením primátorky není zřejmé. „Zatím jsem nebyl ani pozván k výslechu,“ řekl k tomu aktivista Čech.

Jakub Čech je známý i kvůli dalším svým sporům s prostějovskou radnicí. V roce 2015 mu například radnice neoprávněně odmítla poskytnout informace s odůvodněním, že na ně jako nezletilý nemá právo.

pk, red