„Zeman pral naše špinavé prádlo“. Poslanci kritizují omluvu Orbánovi kvůli Petříčkovi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Omluvu maďarskému premiérovi Orbánovi si mohl prezident Miloš Zeman odpustit. Tak se vyjadřují někteří členové sněmovního zahraničního výboru, kteří okomentovali krok šéfa diplomacie Tomáše Petříčka. Ten před pár dny formálně změnil kategorie čtyř velvyslanectví, včetně toho v Budapešti. Prezident Zeman tak pokračuje v tlaku na ministra zahraničí, kterého má v nelibosti kvůli Petříčkově externímu poradci Miroslavu Pochemu.
Prezident Miloš Zeman si při návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána neodpustil připomínku čerstvého kroku ministra zahraničí, který snížil velvyslanectví v Maďarsku označení „země s nejvyšší politickou důležitostí“. Kvůli změně se Zeman v Lánech Orbánovi omluvil a Hrad označil počínání Petříčka za chybu.
„Nevidím důvod se omlouvat. Maďarská vláda se dlouhodobě ubírá směrem, kam by ji Česko nemělo následovat. S ohledem na to není logické usilovat o vyšší míru spolupráce, než je v EU běžné. Krok pana ministra je logický a není třeba se za něj omlouvat,“ řekl pro Echo24 člen zahraničního výboru Mikuláš Peksa (Piráti).
Podobně hovořil i místopředseda výboru Jan Lipavský. „Jakkoliv s rozhodnutím ministra Petříčka nesouhlasím a měl by jej změnit, tak prezident Zeman projevil naprostý nedostatek nadhledu a začal prát naše špinavé prádlo před státní návštěvou. To se nedělá. Nevím, jestli se nyní trapněji cítí premiér Orbán, nebo občané České republiky,“ řekl pro Echo24 Jan Lipavský (Piráti).
Podle člena výboru Víta Rakušana je možné, že se Petříčkovo jednání dostane na jednání. „Kroky pana Petříčka můžeme řešit na zahraničním výboru, jistě je legitimní se ptát. Ale omluva hlavy státu v tomto případě je spíš políčkem panu ministrovi než nutným aktem hradní diplomacie,“ řekl první místopředseda STAN Vít Rakušan.
Ministerstvo zahraničí během Orbánovi oficiální návštěvy vydalo prohlášení, ve kterém ubezpečuje, že se formální změnou na důležitosti velvyslanectví nic nemění.
„Označení „země s nejvyšší politickou důležitostí“ není termín, který by označoval skutečné politické priority ČR, jde jen o administrativně – technickou kategorii, která zjednodušeně řečeno v zemích mimo toto označení jen snižuje platové třídy vedoucích diplomatů našich zastupitelských úřadů – není to tedy žádný politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí.
Zastání našel Petříček i u svého stranického šéfa Jana Hamáčka. „Politické grémium ČSSD konstatuje, že ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Tomáše Petříčka naplňuje dlouhodobou koncepci naší zahraniční politiky, hájí zájmy České republiky a udržuje naši zahraničněpolitickou orientaci,“ uvedl Jan Hamáček na Twitteru.
Že jde o administrativní záležitost, uváděl před novináři i předseda vlády Andrej Babiš. Ministr zahraničí Tomáš Petříček premiérovi už dříve vysvětlil, že se nejedná o žádnou změnu co se týká směřování české diplomacie.
Zastání našel prezident Zeman u místopředsedkyně zahraničního výboru Zuzany Majerové Zahradníkové. „Dle mého názoru se jedná o iracionální rozhodnutí pana ministra. Je velice nešťastné vzhledem k vazbám a postojům k V4. Nesouhlasím s ním,“ řekla pro Echo24 poslankyně za ODS.
Petříčka kritizují i komunisté
Kromě Zemana se do ministra zahraničí pustili i podporovatelé vlády z KSČM. Komunistům nejvíce vadí, jaký postoj zaujímá Petříček ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Šéf diplomacie ve čtvrtek uvedl, že se Rusko dopouští blokováním plavby Kerčským průlivem hrubého porušení mezinárodního práva.
To popudilo komunisty, podle kterých je konflikt na spadnutí. „Není v zájmu lidu Ukrajiny ani Ruské federace rozpoutat válečný konflikt. Odmítáme neustálou obhajobu, skrytou či otevřenou podporu fašismu na Ukrajině a přípravy na válku,“ uvedli komunisté v prohlášení.
„Výjimečný stav povede na Ukrajině k výraznému omezení lidských práv a svobod včetně volebního práva, poslouží k upevnění moci dnešních polofašistických skupin a k další eskalaci napětí s Ruskou federací, především v zájmu USA a k dalšímu odůvodnění přítomnosti NATO,“ tvrdí komunisté.
Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka jde Rusům o získání moci nad ukrajinským přístavem a ekonomikou. „Rusům jde viditelně o to, aby získali kontrolu nad Azovským mořem a odmítají se už o ně dělit s Ukrajinci. Mají tak v rukou i přístup do ukrajinského přístavu Mariupol, který je velmi důležitý pro ukrajinskou ekonomiku. Ať už se incident v Kerčské úžině odehrál jakkoliv, nyní se pro Rusko stává testem, co si mohou dovolit. A jak to dnes chodí, to vidíme na kauze saudského prince, chvilku děláme bububu a pak se vše vrací do normálu,“ uvedl Lubomír Zaorálek.