ANTISEMITISMUS

Německý pověřenec pro antisemitismus varoval Židy před nošením jarmulek

ANTISEMITISMUS
Německý pověřenec pro antisemitismus varoval Židy před nošením jarmulek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý pověřenec pro otázky antisemitismu varoval židovskou komunitu ve v zemi nošením jarmulek (též nazývaných kipa). Tradiční pokrývku hlavy by neměli nosit na veřejná prostranství kvůli nárůstu nenávistných útoků vůči Židům. Mezi lety 2017 a 2018 došlo ke zvýšení počtu takových útoků o deset procent, píše německá Deutsche Welle. Podle zprávy Kantorova střediska došlo v Německu od minulého roku až k 70% nárůstu.

Pověřenec spolkové vlády pro antisemitismus Felix Klein v rozhovoru pro německou Funke Mediengrup řekl, že na situaci změnil názor. „Nemůžu Židům doporučit, aby nosili jarmulky vždy a všude v Německu,“ prohlásil Felix Klein.

Počet útoků proti Židům se v Německu zvýšil z 1 504 útoků v roce 2017 na 1 646 v roce 2018. Jde tak téměř o 10% nárůst. Násilných útoků pak přibylo za stejné období z 37 na 62, cituje Deutsche Welle oficiální údaje.

V minulém roce došlo v Německu k několika případům, které vyvolaly celostátní debatu o problémech s antisemitismem. Muže s připnutou Davidovou hvězdou zmlátili a zkopali přímo v centru Berlína. Nedlouho předtím způsobil v Berlíně pozdvižení útok devatenáctiletého Syřana na 21letého Izraelce a jeho 24letého německého přítele, kteří měli na hlavě jarmulku. Napadaný pořitom nebyl Žid, ale Izreaelec s muslimskými, křesťanskými a židovskými kořeny (viz video).

Kantorovo středisko: Ve světě přibývá antisemitských útoků

Násilných útoků proti Židům loni přibylo a počet Židů zabitých při antisemitsky motivovaných trestných činech byl nejvyšší za desítky let. Uvedlo to na začátku května Kantorovo středisko při univerzitě v Tel Avivu. Útoků namířených proti Židům celosvětově přibylo o 13 procent na 387. Ten nejzávažnější se stal koncem října v synagoze v americkém Pittsburghu, kde muž, jenž se na sociálních sítích netajil antisemitismem, zastřelil 11 lidí.

Autoři zprávy upozornili, že nejstrmější nárůst protižidovských útoků byl v západní Evropě, například v Německu jich proti předchozímu roku přibylo o 70 procent. Podle předsedy Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora narůstá mezi Židy pocit ohrožení.

„Nyní se jasně ukazuje, že antisemitismus se neomezuje pouze na krajní levici, krajní pravici a radikální islamisty – stal se součástí hlavního proudu a občanská společnost ho často toleruje,“ tvrdí Kantor.

Agentura AP připomíná, že Kantorovo středisko zprávu zveřejňuje každoročně před izraelským Dnem památky obětí holokaustu a hrdinství. Letos byla zveřejněna jen několik dnů po střelbě v synagoze v Kalifornii, při které útočník zabil jednu ženu a další tři lidi zranil.

V Česku je na vzestupu antisemitský diskurz v médiích

O České republice se ve zprávě píše, že míra antisemitismu je nízká, ale že je na vzestupu antisemitský diskurz v médiích, zejména pokud jde o konspirační teorie. Na Slovensku se antisemitské výroky objevují jako součást nenávistných projevů zástupců krajní pravice, které jsou namířeny proti Romům a Židům. Autoři studie také připomínají, že slovenští pravicoví extremisté i ve svých proslovech a na sociálních sítích oslavují nacisty.

, zd

26. května 2019