Tajné vatikánské archivy

Odhalení ve vztazích církve a nacistů? Papež zpřístupní tajné vatikánské archivy z doby Hitlera

Tajné vatikánské archivy
Odhalení ve vztazích církve a nacistů? Papež zpřístupní tajné vatikánské archivy z doby Hitlera

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vatikán zpřístupní archivy z doby úřadování papeže Pia XII., který bývá někdy kritizován za to, že nedokázal dost důrazně vystoupit proti nacistickému vyhlazování Židů. Papež František v pondělí oznámil, že archivy otevře 2. března 2020, informovala agentura Reuters. Zprávu už přivítalo izraelské ministerstvo zahraničí, památník Jad vašem či americký židovský výbor, podle něhož tento krok pomůže objektivně zhodnotit činnost církve za holokaustu.

Po otevření archivů z doby pontifikátu Pia XII. (1939-1958) volaly dlouhá léta právě zejména židovské organizace s tím, že je potřeba, aby se role katolických hodnostářů během války vyjasnila. Podle mnohých z nich papež Pius XII. během války jako morální autorita zklamal, protože před holokaustem zavíral oči. Otevřeně ho za to kritizoval například židovský nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. Vatikán kritiku Pia XII. odmítá s tím, že papež se v zákulisí snažil vyvíjet diplomatickou aktivitu zaměřenou na záchranu lidských životů.

Papež František své rozhodnutí vysvětlil mimo jiné tím, že církev se historie nebojí. Uvedl také, že doufá, že tím přispěje k objektivnímu historickému posouzení „skvělých momentů tohoto papeže i okamžiků velkých těžkostí i těžkých rozhodování“. Druhý březen příštího roku zvolil jako den otevření archivu záměrně: připadne na něj totiž 144. výročí narození Pia XII. a 81. výročí jeho zvolení papežem.

Vatikán obvykle otevírá archivy až 70 let po konci pontifikátu daného papeže, připomněla v pondělí agentura AP. Pius XII. přitom zemřel až v roce 1958. V tomto případě ovšem byl činěn velký společenský nátlak, aby byly dokumenty zpřístupněny dříve, zejména kvůli tomu, že někteří lidé, kteří přežili holokaust, jsou stále naživu.

Otevření archivů z doby války ocenil Izrael i památník holokaustu Jad vašem. „Máme radost z tohoto rozhodnutí a doufáme, že (Vatikán) umožní přístup ke všem relevantních archivům,“ uvedl mluvčí izraelského ministerstva zahraničí. Podle památníku Jad vašem otevření archivů k Piu XII. umožní „objektivní a otevřené bádání… ve vztahu k chování Vatikánu a obecně katolické církve během holokaustu“.

Podle ředitele Centra Simona Wiesenthala Efraima Zuroffa je důležité najít odpověď na dvě otázky: „První je, jaké informace Vatikán ve vztahu ke zločinům holokaustu měl, a druhou, kdy se tyto informace dostaly k Piovi XII.“ Sám Zuroff je přesvědčený, že papež měl poměrně přesné informace o osudu Židů v zemích pod nacistickou vládou, a to v relativně raném stádiu holokaustu.

Po otevření archivů z doby války dlouho volal mimo jiné americký židovský výbor (AJC), který v pondělí rovněž Františkovo rozhodnutí přivítal. „Je obzvlášť důležité, aby experti z předních institucí připomínajících holokaust z Izraele a USA objektivně a co možná nejlépe zhodnotili historické záznamy nejhoršího období (dějin), aby potvrdili jak nedostatky, tak statečné úsilí z období šoa (holokaustu),“ napsal agentuře Reuters David Rosen z vedení AJC.

Otevřená kritika Pia XII. se silně rozhořela za éry předchozího papeže Benedikta XVI., který otevřel cestu ke svatořečení tohoto pontifika. Papež František v pondělí naznačil, že podle něj otevření archivů Piovi XII. na cestě k prohlášení za svatého neuškodí. Jeho předchůdce na papežském stolci byl totiž podle něj v minulosti „kritizován s řadou předsudků a přehánění“.

,

4. března 2019