Radost z pohybu, Škvorecký a Fitzgeraldová

Radost z pohybu, Škvorecký a Fitzgeraldová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Naděje současné architektury

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze probíhá společná výstava tří největších českých škol architektury. Veřejnosti představí nejlepší práce budoucích architektů, jako jsou duševní lázně v Novohradských horách nebo kulturní centrum s ubytováním v Litomyšli.            

Olověný Fuchs f Kleci, Centrum architektury a městského plánování, Praha, do 18. 4. 2019.

 

Talentovaná Zelda Fitzgeraldová

Román o nezkrotné jižanské krásce, která se po svatbě dostává do prostředí meziválečné newyorské smetánky. Je to vyprávění lyrické, zářící barvami, ale i nostalgické a zoufalé. Jediný dokončený román Zeldy Fitzgeraldové ukazuje její mimořádný talent pro citlivé pozorování, který sdílela se slavným manželem.            

Zelda Fitzgeraldová: Věnujte mi valčík, Leda 2019, 292 str.

 

Krásný i smutný Kostelec

Vynikající povídky ze života Dannyho Smiřického, středoškoláka, který intenzivně prožívá první lásky a miluje jazzovou hudbu. To vše v kulisách provinčního města v době protektorátu. Jak kouzelně zní pod tím dusivým příkrovem geniální, nenapodobitelná povrchnost a neodolatelná banálnost milostných rozhovorů!            

Josef Škvorecký: Prima sezóna, Leda 2019, 256 str.

 

K životnímu jubileu

Výstava Kateřiny Štenclové představí její malířskou tvorbu z let 2016–2018, která je poznamenána přechodem od techniky akrylu na igelitu ke klasičtějšímu akrylu na plátně, dále elementárnějším zacházením s barvou. Štenclová se v posledních, dosud nevystavených dílech vrací k tématům hranice, limitů a omezení.        

Kateřina Štenclová, Topičův salon, Praha, do 3. 5. 2019.

 

Nenasyta pro děti

Představení pro nejmenší o známém nenasytovi. Hraje se na motivy klasické pohádky, ale tenhle Otesánek je přece jen trochu jiný, je to totiž robot. Nejdříve roztomilý pomocník v domácnosti, postupem času se ale začnou věci komplikovat. Naštěstí je to jen pohádka, a tak si můžeme být jisti, že všechno dobře dopadne.            

IOtesánek (Divadlo b), Alfred ve dvoře, Praha, 6. 4. od 15.00.

 

Příběh o radosti z pohybu

Autorská inscenace o nezdolné touze hýbat se. Malá holčička Jazmína nejraději ze všeho skáče a tančí, jednoho dne se ale cosi přihodí a ona tančit nemůže. Začne si všímat všeho, co se hýbe kolem ní. Dobrodružství, ve kterém se prolíná fantazie s realitou, může začít.           

A na noze pevnina, divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla, Hradec Králové, 6. 4. 2019 od 15.00.

 

Co dělají vysloužilé učitelky

Hlavní roli v Teroristce napsal Radek Bajgar pro Ivu Janžurovou, která ji bez váhání přijala. Ztvárnila učitelku v důchodu Marii, jež je přesvědčena, že veškeré konflikty je třeba řešit smírně. Aby nakonec nemusela rezignovat na život a radost z něj, rozhoduje se pro krajní řešení – vraždu. Ta je ale náročná morálně i prakticky.          

Teroristka, režie: Radek Bajgar, premiéra: 4. 4. 2019.

 

Komedie o lásce a žalu

Režisér Louis Garrel si ve svém druhém celovečerním filmu zahrál hlavní roli muže, jemuž se zhroutí svět, když ho opustí celoživotní láska. O deset let později se sice vrátí, ale přinese s sebou šokující tajemství. Garrel se podílel i na filmovém scénáři, který napsal spolu s uznávaným Jeanem-Claudem Carrierem.          

Věrní nevěrní, režie: Louis Garrel, premiéra: 4. 4. 2019.

Týdeník ECHO

4. dubna 2019