Srbský prezident Vučić možná nabídne Kosovu výměnu území. USA nebudou proti

Srbský prezident Vučić možná nabídne Kosovu výměnu území. USA nebudou proti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Spojené státy nevylučují možnost výměny území mezi Srbskem a Kosovem a nebudou se proti ní stavět, pokud se na tom obě strany dokážou dohodnout. Podle zpravodajského serveru BalkanInsight to v pátek v Kyjevě řekl poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton. Washington podle Boltona nehodlá jakkoli vstupovat do kontroverzního nápadu, který se týká výměny teritoria mezi Srbskem a jeho bývalou autonomní oblastí.

"Politikou USA je, že pokud na tom obě strany spolu dokážou pracovat a dosáhnou dohody, úpravu území nevyloučíme," řekl poradce.

"My v cestě stát nebudeme. A nemyslím si, že v Evropě někdo bude proti, když se tyto dvě strany sporu domluví na vzájemně uspokojivém řešení," dodal Bolton.

Srbský prezident Aleksandar Vučić ve čtvrtek řekl, že druhý zářijový víkend pojede do Kosova a pronese tam zásadní projev. Média očekávají, že konečně veřejnost seznámí se svým dlouho avizovaným plánem řešení problému kolem Kosova. S čím přijde, ale nikdo neví.

V poslední době se spekuluje o výměně severní části Kosova, kterou obývá silná srbská menšina, za oblast Preševského údolí, která přiléhá ke Kosovu a žije tam početná albánská menšina. Tato myšlenka má ale silné odpůrce jak v Kosovu, tak v Srbsku, ale i v některých evropských metropolích, především v Berlíně, kde se proti tomu důrazně vyslovila kancléřka Angela Merkelová.

Spojené státy a Evropská unie uznaly samostatnost Kosova v jeho bývalých administrativních hranicích. Srbsko nezávislost své provincie - s vydatnou podporou hlavně Ruska - odmítá a udržuje si značný vliv právě na severu Kosova. Nicméně trvající kosovský problém je překážkou na cestě do EU, a Bělehrad ho proto potřebuje vyřešit, a to spíš dřív než později.

Echo24, ČTK

25. srpna 2018