Tataři na Hradě

Krymské Tatary jsem na Hrad nepozval, přišli s Rusíny, tvrdí Zeman

Tataři na Hradě
Krymské Tatary jsem na Hrad nepozval, přišli s Rusíny, tvrdí Zeman

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že prokremelské krymské Tatary na Pražský hrad u příležitosti státního svátku 28. října nezval. Přišli tam podle něj jako doprovod Rusínů, kteří byli na oslavy vzniku samostatného Československa pozváni. Samotní Tataři ale dříve potvrdili, že dostali pozvánku přímo z Hradu.

Krymští Tataři na konci října zveřejnili fotografie z recepce konané na Pražském hradě u příležitosti státního svátku. Doprovodili je textem, že Zeman uznal Ruskem obsazený ukrajinský poloostrov Krym za součást Ruska. Ovčáček nejprve toto tvrzení nepopřel, následně ale sdělil, že Zeman nadále považuje anexi Krymu za protiprávní.

Zeman dnes na TV Barrandov řekl, že krymské Tatary nepozval. Pozvánka byla podle něj určena zástupcům Rusínů, kteří byli součástí tehdejšího Československa, proto byla jejich účast logická. Ti si na recepci vzali jako doprovod místo rodinných příslušníků krymské Tatary, kteří začali tvrdit, že je pozval prezident republiky, uvedl Zeman.

Kancléř Vratislav Mynář v rádiu Frekvence 1 řekl, že Rusíni o pozvánku požádali na zářijové schůzce se Zemanem, kam jich dorazilo zhruba deset. „Poté jsem byl požádán, jestli by byla možnost, že by si vážili, kdyby část z nich mohla přijít na oslavu 28. října. Já vyhověl, připravil čtyři pozvánky. A mezi těmi lidmi, kteří dorazili, byla údajně ta slečna, která byla v nějakém spolku. Ale já popírám, že by byl tento spolek pozván na oslavy,“ uvedl Mynář. DeníkN ale dnes uvedl, že pozvánky z Hradu byly adresovány přímo členům prokremelského spolku.

Ke stávce učitelů prezident podotkl, že byl vždy zastáncem zlepšování platových podmínek učitelů. „Já proti této stávce protestuji,“ dodal ale jedním dechem. „Ve stávce je něco velmi nebezpečného,“ řekl. Podle jeho názoru mají mít ředitelé škol možnost odměnit ty pedagogy, kteří si to zaslouží, nad těmi, kteří nedosahují takových výsledků.

Prezident se také vyjádřil k obstrukcím, které tento týden ve sněmovně zdržely přijetí daňového balíčku. „Obstrukce jsou projev bezmoci a slabosti,“ uvedl. Prezident poznamenal, že nevidí důvod, proč neomezit lhůtu, po kterou mohou poslanci v dolní komoře řečnit.

,