Babiš marně shání stafáž pro svou vládu. S TOP 09 se ANO nesejde
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyjednávání Andreje Babiše o vládě nepřineslo žádné překvapení. Pro svou jednobarevnou vládu zatím podporu nesehnal. ANO obešlo pět parlamentních stran, s dalšími třemi bude jednat ve čtvrtek. O důvěru při prvním pokusu sestavování vlády přitom požádá už 10. ledna. Podle Babiše spolupráci při druhém pokusu o získání důvěry nevyloučila pouze ČSSD.
V úterý jednalo hnutí ANO s lidovci a ODS, ve středu se STAN, komunisty a ČSSD. Podporu pro získání důvěry v prvním kole ale nezískalo. „My jsme jasně řekli důvody, proč ji nepodpoříme. Je zvláštní sestavit menšinovou vládu jako první řešení po volbách a pak obcházet strany a shánět podporu. První má být pokus o většinovou vládu, ale to se neděje,“ uvedl pro server Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Starostové po jednání s ANO zopakovali, že už před volbami slíbili nepodílet se na této vládě. Vadí jim, že má být Babiš obviněn z dotačního podvodu v případě farmy Čapí hnízdo. STAN navíc nechce být spojován s SPD a KSČM, které společně s ANO prosadily rozdělení funkcí ve sněmovně. „Nebudeme stát jako stafáž projektu, který se opírá o podporu stran pro nás nepřijatelných, které považujeme za extremistické,“ řekl místopředseda STAN Vít Rakušan. Starostové nicméně nevyloučili spolupráci s vládou při přípravě jednotlivých zákonů, pokud budou v souladu s jejich programem.
Babiš přitom od začátku lákal strany na své programové prohlášení. Snažil se ho sepsat tak, aby si v něm každá parlamentní strana to své. Více jsme o tématu psali zde.
Komunisté mlží, ČSSD vyčká do druhého kola
„ČSSD odmítá podpořit naši menšinovou vládu ohledně prvního pokusu a nevylučuje nějakou další spolupráci, pokud bude pokus druhý,“ řekl Babiš ve středu. Sociální demokraté krátce předtím uvedli, že pokud bude ANO chtít debatovat o budoucnosti země, jsou na diskusi připraveni. Odmítají být ale stavěni před hotovou věc, jako se to stalo u vzniku menšinové vlády.
KSČM se k vyslovení důvěry zatím nevyjádřila, rozhodnou se až před samotným hlasováním dolní komory. Chtějí ale jednat s ANO o úpravách programového prohlášení vlády. Podle Jaroslava Faltýnka zazněly požadavky, aby vláda do programového prohlášení doplnila zákon o obecném referendu, zavázala se k dlouhodobému zvyšování minimální mzdy a přistoupila i na zdanění církevních restitucí.
Za způsob, jak Babiš vyjednával o podpoře pro svou vládu, ho opozice kritizuje. Kromě Fialy se ozval i úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Tomu vadí, že hnutí ANO staví své partnery před jasnou věc. Sociální demokraté podle něj nemůžou podpořit kabinet, když se vůbec nemohli účastnit jednání o programovém prohlášení či o obsazování vlády. „Pokud bude hnutí ANO někdy v budoucnu chtít vážně debatovat o osudu ČR, tak jsme připraveni tuto debatu vést,“ řekl.
Ve čtvrtek budou se zástupci ANO vyjednávat o podpoře Piráti a SPD. I ti dlouhodobě avizují, že jednobarevný kabinet nepodpoří. Nic na tom podle nich nezměnilo ani programové prohlášení vlády. Sejít se měl Babiš a Faltýnek také s TOP 09, schůzku ale hnutí ANO nakonec ve středu večer zrušilo. „Náhradní lednový termín bude teprve stanoven,“ uvedl tiskový mluvčí strany Jakub Hnát.
Michaela Cápová, Karolína Vaverková