Jací byli končící ministři? Šmíd neviditelný, Stropnický chyběl v zahraničí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládní angažmá končí sedm členů první vlády Andreje Babiše, někteří z nich dobrovolně. Jiní nedobrovolně, protože jejich křeslo připadne ČSSD, nebo je do druhé vlády Babiš nepovolal. Končící ministryni obrany Karlu Šlechtovou odborníci kritizují za postup při přezbrojení pozemního vojska. Ministru zemědělství Jiřímu Milkovi vyčítají soukromí zemědělci, že hájí pouze velké zemědělské koncerny. Šéf české diplomacie Martin Stropnický sice na jaře chyběl na několika mezinárodních setkáních, opozice ho ale pochválila za jednoznačné vystupování v zásadních mezinárodně politických kauzách.
Jmenován byl jednobarevný menšinový kabinet loni v prosinci, důvěru nezískal a od ledna vládl v demisi. Už při jmenování ministrů hovořili kritici o přechodné vládě, protože už tehdy neměla zajištěnou podporu pro hlasování o důvěře. Opozice vládě vyčítala hlavně personální změny, pro které dle ní neměla coby kabinet bez důvěry a v demisi mandát.
Za korektní označuje spolupráci s končícím ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) Česká advokátní komora (ČAK), na komunikaci si naopak stěžuje Soudcovská unie ČR. „S panem Pelikánem a jeho týmem jsme aktivně spolupracovali a komunikovali v oblasti regulace poskytovaní právních služeb. Naši spolupráci lze označit za korektní. Názory ČAK byly brány v úvahu, ačkoliv ne vždy jsme se shodli na navrhovaném řešení. Oceňujeme však zejména spolupráci na vloni přijaté novele zákona o advokacii,“ řekla deníku Echo24 za ČAK Iva Chaloupková.
Soudcovská unie hodnotí kladně snahu a kroky Pelikána k odstranění výrazných rozdílů v rychlosti řízení před soudy a kroky ke zlepšení platových podmínek administrativních pracovníků, uvedla pro Echo24 prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Z pohledu unie byla stěžejním problémem komunikace mezi ministerstvem a zástupci soudnictví i ostatních právních profesí. Bylo by možné uvést výčet neprosazených a sporných záměrů či zanedbaných problémů, ale výstižnější je pojmenovat příčinu. Ta podle názoru unie spočívá ve specifickém pojetí komunikace ze strany ministerstva,“ uvedla Zemanová. „Návrhy podstatných procesů a úprav vznikaly bez účasti těch, kterých se měly týkat. Dostali příležitost připomínkovat až výsledek, často i tato možnost byla pouze formální. Tímto způsobem nelze dospět k výsledku, který by v daném prostředí dobře fungoval,“ dodala Daniela Zemanová. Pelikán se rozhodl sám ve vládním angažmá nepokračovat, složil i mandát poslance.
Ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka (za ANO), kterého nahradí ministr za ČSSD, chválí Agrární komora, která jej sama do funkce navrhla. Kritičtí jsou zástupci Asociace soukromého zemědělství. Agrární komora Milka hodnotí kladně za vyjednávání o novém programovém dotačním období. Podle Potravinářské komory ČR se snažil řešit vztahy mezi řetězci a potravináři. Asociace soukromého zemědělství ale říká, že Milek nevyužil možnost změnit české zemědělství v návaznosti na vyjednávání o evropských dotací v prospěch menších zemědělců. Podle nich fungoval jako prodloužená ruka koncernu Agrofert, který jeho vlastník Andrej Babi loni vložil do svěřenského fondu. Agrární analytik Petr Havel uvedl, že Milek bohužel vnímal zemědělství pouze jako obor pro tvorbu surovin pro potravináře.
‚Jako horská dráha,‘ hodnotí úřadování Šlechtové Šedivý
Mezi končícími ministry, jejichž křeslo zůstane hnutí ANO, je i ministr průmyslu a obchodu a nestraník Tomáš Hüner (za ANO). „Končící ministr je velmi slušný a v mnoha ohledech znalý člověk a vytknout mu rozhodně nelze to, že by byl odpovědný za kostlivce ve skříních. Spíše jsem názoru, že jejich řešení nebylo dostatečně razantní a komunikačně přesvědčivé,“ podotkl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa uvedl, že oceňuje na působení Hünera pokračování přípravy novely zákona o podporovaných zdrojích energie a otevřenost, s jakou ministr vstoupil do diskuze o ekonomické náročnosti nových jaderných bloků.
Mezi ministry, které do své druhé vlády Andrej Babiš nepozval, je i ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý popsal sedmiměsíční úřadování Šlechtové jako jízdu na horské dráze, v níž dobré okamžiky střídaly špatné. Negativa ale podle něj v konečném zúčtování převažují. I když Šlechtová apelovala na nutnost přezbrojení pozemního vojska, právě její postup v této věci byl některými odborníky kritizován. Některým se nelíbilo zejména zpomalení či zablokování významných zakázek. „Místo, aby věci na ministerstvu obrany pomohla řešit a posunula je dál, vše na půl roku zastavila, zablokovala, zpochybnila, znejistila, zkomplikovala a zdržela, zejména co se týče klíčových zakázek, čímž dala mimo jiné Andreji Babišovi záminku ustupovat od závazku dosáhnout do roku 2024 výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP,“ řekl člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL).
V druhé Babišově vládě nebude ani dosavadní ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO), jenž v předchozí vládě Bohuslava Sobotky zaujímal post ministra obrany. Stropnický od jara vynechával důležitá mezinárodní setkání. Na květnové zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu místo sebe poslal svého náměstka Ivo Šrámka. Stejně tomu bylo před tím na summitu ministrů v Lucemburku. Nevedl ani českou delegaci, která z Vatikánu přivezla ostatky kardinála Josefa Berana. Pro místopředsedu zahraničního výboru za Piráty Jana Lipavského je působení ministra v demisi Stropnického spíše zklamáním. „Moc toho nestihl a svou dosavadní činností neurazil, ani nepotěšil. Může to znít jako paradox, ale nejvíce vlastně oceňuji jeho nečinnost a snahu spíše navazovat na své předchůdce než zavádět nové pořádky,“ uvedl Jan Lipavský pro deník Echo24. „To je adekvátní přístup pro ministra vlády v demisi. Musím pozitivně ocenit jeho jednoznačné vystupování v zásadních mezinárodně politických kauzách, jako byl novičok, jednostranné odstoupení USA od smlouvy s Íránem,“ dodal Lipavský.
Ministr kultury je „neviditelný“
Ministrům vlády v demisi a bez důvěry opozice vytýkala personální změny a zdůrazňovala, že taková vláda by měla být pouze udržovací. Nestraník a ministr kultury v demisi Ilja Šmíd je opačný případ, i on nyní ve vládě končí. Expert ODS na kulturní politiku a někdejší ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný hovoří o neviditelném ministrovi a o netransparentní údržbě resortu.
„U pana ministra Šmída jsme v opačné situaci než u ministrů, kteří vyvíjejí horečnou aktivitu, byť k ní nemají mandát. Slibují, bourají a rozjíždějí nedomyšlené projekty. Pan ministr Šmíd je téměř neviditelný. Což je v daném kontextu v podstatě dobře. Nevíme ale, čím tráví čas, když zrovna něco nezahajuje,“ uvedl Marek Pokorný pro Echo24. „Zdrženlivost, pokud by byla deklarovaná, by mu byla ke cti. Za touhle oponou ale probíhá netransparentní údržba resortu. A samozřejmě jsou tady otázky, kterými by se mohl trošku zabývat nebo k nim veřejně dát stanovisko,“ dodal Pokorný.
Podle místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) stagnuje řada oblastí resortu práce a sociálních věcí. Ten opouští Jaroslava Němcová (za ANO), jíž vystřídá Petr Krčál (ČSSD). „Ať už je to komplexní důchodová reforma, nebo třeba podpora rodin a sladění rodinného a profesního života. Třeba v oblasti lékařské posudkové služby, která je zásadní pro lidi se zdravotním postižením pro přiznávání příspěvků za péči, se nyní dostáváme do obrovské personální krize,“ uvedla Pekarová Adamová pro Echo24.