Vztahy Británie s Ruskem

Johnson se pohádal s Lavrovem kvůli vměšování Ruska do voleb v cizině

Vztahy Británie s Ruskem
Johnson se pohádal s Lavrovem kvůli vměšování Ruska do voleb v cizině

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministři zahraničí Ruska a Británie Sergej Lavrov a Boris Johnson se při pátečním jednání v Moskvě pohádali kvůli údajnému vměšování Ruska do volebních procesů v Evropě a USA. Informují o tom ruská média. Nakonec se v přítomnosti novinářů shodli na tom, že je třeba „obrátit list“.

Krizi ve dvoustranných vztazích Británie a Ruska přiznali ministři zahraničí obou zemí už před zahájením svých rozhovorů v Moskvě. Johnson přijel na návštěvu Ruska jako první ministr zahraničí Spojeného království po pěti letech.

„Boris Johnson nedávno prohlásil, že nemá žádné důkazy o ruském vměšování do referenda o brexitu,“ poznamenal Lavrov. „Důkazy o ÚSPĚŠNÉM ruském vměšování,“ opravil svého partnera Johnson. Lavrov opáčil, že kdyby se Johnson okamžitě neohradil, „pokazil by si reputaci v britských médiích“.

„Sergeji, bojím se spíš o tvou reputaci,“ pokračoval podle agentury TASS ve sporu britský ministr. „Považoval bych za důležité, kdybyste přiznali ruské pokusy vměšovat se do našeho referenda. Ať byly jakékoli, skončily nezdarem. Kdyby tyto pokusy měly úspěch, všechno by bylo jinak“.

Úspěch se nedostavil, protože žádné pokusy nebyly, trval na svém Lavrov. „Když někdo tvrdí opak, musí předložit důkazy, bez nich je obtížné o tom mluvit. Vaše západní parta si to vymyslela a teď se stala rukojmím vlastních výmyslů,“ prohlásil Lavrov.

Podle Johnsona existuje mnoho důkazů o ruském vměšování do voleb v Německu, Dánsku, Francii nebo ve Spojených státech. Britský ministr nicméně podle agentury Interfax navrhl obrátit list. „Můžeme se pohnout dopředu, podobné pokusy musejí zůstat v minulosti,“ řekl Johnson a dodal, že Lavrov s tím nepochybně souhlasí.

Londýn a Moskva se výrazně rozcházejí v názoru na řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii, Británii vadí údajné vměšování Ruska do záležitostí evropských zemí, kybernetické útoky iniciované Moskvou a agresivní dezinformační kampaň, kterou údajně řídí ruská vláda.

Britský ministr před odletem z Londýna kritikou na chování Ruska nijak nešetřil. „Naše vztahy s Ruskem nemohou být normální, protože Moskva se dál pokouší destabilizovat situaci v evropských zemích, včetně Ukrajiny,“ zdůraznil Johnson. „Jsme připraveni hájit naše zájmy,“ dodal.

Chmurnou předehru pátečního jednání podpořila i premiérka Theresa Mayová. Prohlásila, že má pro Rusko „velmi prostou zprávu: víme, co provádíte a neuspějete s tím“. Premiérka řekla, že Johnson bude v Moskvě jednat přímočaře s jasnou hlavou, vědom si problémů na Krymu, na Ukrajině a kolem ruské dezinformační kampaně.

Už v neděli v rozhovoru pro list Sunday Times Johnson uvedl, že Rusko je „uzavřená, protivná, militaristická a nedemokratická“ země. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v reakci prohlásila, že tyto výroky mohou Rusy jen rozesmát a nemohou je pohoršit, protože jejich autorem je Johnson.

Lavrov před pátečním jednáním zvolil diplomatický tón. Ohradil se proti výtkám, že na zhoršení vztahů nese vinu jeho země. Nápravu lze podle něj zjednat jen přímo „z očí do očí“ a Moskva je ke zlepšení styků připravena.

,