Mimořádná schůze sněmovny

Kvůli GIBS se schází poslanci. Chtějí po Babišovi vysvětlit kárné řízení s Murínem

Mimořádná schůze sněmovny
Kvůli GIBS se schází poslanci. Chtějí po Babišovi vysvětlit kárné řízení s Murínem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Týden poté, co premiér v demisi Andrej Babiš odstartoval neveřejné kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem, se kvůli „kauze GIBS“ schází poslanci. Mimořádnou schůzi podnítila TOP 09. Chce, aby Babiš poslancům kázeňské řízení vysvětlil.

Žádost o svolání mimořádné schůze podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska podpořilo 56 poslanců. „Bez ohledu na věcné důvody je nedůvěryhodné, když trestně stíhaný premiér zasahuje do činnosti tohoto orgánu. Diskuzi se vyhnout nemůžeme, natolik je to skandální,“ uvedl pro Echo24 Miroslav Kalousek.

Babišovi opozice vytýká, že z pozice trestně stíhaného premiéra v demisi se vůbec do personálních změn pouští. Navíc v bezpečnostním sboru. Babiš zdůvodňuje kázeňské řízení s Murínem tím, že jde o nekompetentního člověka, který představuje „bezpečnostní riziko“.

Opozice se také obává, že trestně stíhaný Babiš postupuje tendenčně. „Vidím znaky tendenčního postupu premiéra, nátlak na fungování policie,“ uvedl už dříve místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Poslanci by podle něj měli tlačit na Babiše, aby vysvětlil důvody, proč usiluje o odchod Murína. „Téma je závažné, nelze ho přejít mlčením a netečností. I na straně premiéra by měl být zájem, aby se to vysvětlilo,“ řekl Jurečka.

„Tady se opravdu zdá, že Andrej Babiš určitým způsobem může tlačit na pana Murína. Koneckonců pan premiér v demisi je trestně stíhaný a Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje trestné činy policistů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Neveřejná mimořádná schůze?

Mimořádná schůze věnovaná Murínovi a GIBS by mohla být i neveřejná, minulý týden to zmínil první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu by se nebránil ani Miroslav Kalousek. „Uvítal bych, kdyby bylo jednání uzavřené. Mohl by vystoupit i pan Murín a mohly by zaznít věci, které nejsou ke zveřejnění,“ dodal Kalousek. Murín se zatím účastnil pouze jednoho neveřejného a druhého veřejného jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Psali jsme o tom zde.

Mimořádná schůze se ale nemusí vůbec konat, pokud sněmovna neschválí její program. Přesto bude před hlasováním o programu prostor pro vystoupení poslanců s přednostním řečnickým právem. Podobně tomu bylo u mimořádné schůze, která se měla věnovat personální politice vlády v demisi. Její program poslanci neschválili, přesto se vedla čtyřhodinová diskuze.

Babiš vede s Murínem spor už několik týdnů. GIBS už dřív oznámila, že premiér žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl. Nevidí k tomu důvod, uvedl.

Minulý týden Babiš oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Kázeňské řízení kvůli přestupku začalo minulé pondělí, není veřejné. Souvisí zřejmě se stížnostmi státního zástupce k činnosti GIBS.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vidí na fungování GIBS dva základní problémy. Inspekce podle něj správně nedodržovala trestní řád a rovněž nerespektovala dozorová oprávnění státního zastupitelství. Konkrétní ale být nechce. Zeman to řekl minulý týden řekl v České televizi. V některých případech prý muselo zastupitelství odebrat inspekci trestní řízení a přidělit ho jinému policejnímu orgánu, aby bylo možné ho dovést do konce.