petardy a ohňostroje na odpis

V Německu zakazují ohňostroje, nechtějí je ani lidé. V Hamburku zabavili muži 850 kg petard

petardy a ohňostroje na odpis
V Německu zakazují ohňostroje, nechtějí je ani lidé. V Hamburku zabavili muži 850 kg petard

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zhruba 850 kilogramů dělbuchů a petard zabavila německá policie krátce před oslavami příchodu nového roku 23letému muži z Hamburku. Tip dostali policisté od sousedů, kteří viděli mladíka zábavní pyrotechniku vnášet do bytu a do sklepa, informovala v neděli agentura DPA. Další dělbuchy našli policisté i ve dvou jeho dodávkách. Událost se stala v době, kdy mnohá německá města začala omezovat či dokonce zakazovat ohňostroje ve svých centrech.

Na základě zákona mohou lidé v Německu v obytných prostorech skladovat výbušniny o maximální hmotnosti jednoho kilogramu. V petardách a raketách, které policie v sobotu zabavila v hamburském bytě, bylo podle odhadu asi 80 kilogramů výbušné látky.

Vyšetřování ukázalo, že mladý muž byl už v minulosti stíhán kvůli nelegálnímu prodeji zábavní pyrotechniky.

Petardy, dělbuchy a domácí ohňostroje se v Německu začaly prodávat v pátek a podle zákona je lze odpalovat jen na Silvestra a Nový rok. I tak už ale úřady hlásí několik zraněných. O prsty přišli dva lidé včetně 14letého chlapce. Další 18letý muž utrpěl při odpalování petard vážné popáleniny.

Petardy a ohňostroje v nemilosti úřadů i občanů

Německá města v poslední době omezují, případně zcela zakazují ohňostroje na svém území, hlavně v centrech. Zcela zapovězeno je odpalovat dělbuchy a petardy v Německu mimo jiné v blízkosti kostelů, dětských domovů, domovů seniorů a nemocnic, ale například i u hrázděných domů a domů s doškovými střechami.

Zcela zakázáno je o letošním Silvestru vypouštět dělbuchy a petardy například v Göttingenu, Lüneburgu, Celle, Tübingenu, Quedlinburgu, v dalších městech platí tato omezení v oblasti historických části, například v Düsseldorfu.

Podle aktuálního onlinového průzkumu Institutu Civey pro mediální skupinu Funke se většina Němců, a to téměř 60 procent, vyslovuje proti ohňostrojům v centrech měst. Úplný takový zákaz podporuje 64 procent žen a 55 procent mužů. Průzkumu v půli letošního prosince se zúčastnilo přes 10 tisíc lidí. 

Německý Svaz pyrotechnického průmyslu (VPI) očekává v souvislosti s letošním Silvestrem obrat ve výši zhruba 137 milionů eur (3,5 miliardy korun).

,

30. prosince 2018