NEHODA

Blízko Mount Everestu havaroval letoun české výroby, jsou nejméně tři mrtví

NEHODA
Blízko Mount Everestu havaroval letoun české výroby, jsou nejméně tři mrtví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejméně tři oběti na životech si vyžádala nehoda letadla, které při startu na jediném nepálském letišti poblíž nejvyšší hory světa Mount Everest narazilo do zaparkované helikoptéry. Další čtyři lidé byli zraněni. Havarovaný stroj byl podle místních médií letoun českého původu L-410. Mezi mrtvými je pilot a dva policisté, kteří stáli u vrtulníku.

Stroj společnosti Summit Air mířil z města Lukla do nepálské metropole Káthmándú, když při startu ráno místního času narazil do vedle stojící helikoptéry aerolinek Manang Air. Podle zástupce leteckých úřadů letoun dostal na rozjezdové dráze smyk. Po nárazu se oba stroje vzňaly, uvedl server Aviation24.be.

Letoun i vrtulník vlastní soukromé aerolinky, které přepravují především turisty do odlehlých oblastí. 

Tato chudá himalájská země má problémy s leteckou bezpečností kvůli nedostatečnému tréninku pilotů a personálu a kvůli problémům s údržbou strojů. Evropská unie zakázala všem nepálským aerolinkám létat na jejím území, připomínají asijská média. Přesto nepálský letecký průmysl zažívá kvůli turistickému boomu vzestup.

Letiště v Lukle, které se nachází v nadmořské výšce 2845 metrů nad mořem, je považováno za nejnebezpečnější leteckých přístav na světě, zejména kvůli krátké přistávací dráze a obtížnému přístupu. Létat z něj mohou pouze vrtulníky a malá letadla. V dubnu je na tomto letišti poměrně silný provoz, protože začíná horolezecká sezóna.

Stroj L-410 byl vyvinut ještě v době Československa a dodnes ho vyrábí závod Aircraft Industries v Kunovicích. Letoun je vybaven dvěma turbovrtulovými motory, pojme až 19 cestujících a je určen pro regionální dopravu.

, ,

14. dubna 2019