Babišova žaloba Slovenska

Babišova žaloba Slovenska se může táhnout roky. Stejně všichni ví, že to byl StBák, říká Kalousek

Babišova žaloba Slovenska
Babišova žaloba Slovenska se může táhnout roky. Stejně všichni ví, že to byl StBák, říká Kalousek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Žaloba Slovenska, kterou předseda vlády Andrej Babiš v polovině června podal u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, nebude řešena přednostně. Premiér mohl požádat o její přednostní zkoumání, nevidí k tomu ale důvod. Na informaci upozornil server Seznam zprávy. Babiš prostřednictvím žaloby bojuje proti rozhodnutí slovenské justice o tom, že měl za minulého režimu spolupracovat se Státní bezpečností. Opírá se v ní především o rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který podle něj přesáhl své pravomoci.

Babišova žaloba je nyní v režimu všeobecné stížnosti, to znamená, že štrasburský soud může řešení případu opakovaně odkládat. Kauza se tedy může táhnout i několik let. „Netuším, proč jsem nepožádal soud o přednostní projednání. Mám na to právní tým a jsem podepsán k plné moci. Nevidím důvod, proč bych to měl žádat. Myslím, že před soudem jsme si všichni rovni, nevěděl jsem ani, že taková možnost tady je,“ zdůvodňuje premiér své rozhodnutí.

K rozhodnutí se na svém twitterovém účtu vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který aktuálně po Andreji Babišovi žádá písemnou omluvu za výroky o jeho osobě, které premiér přednesl v Poslanecké sněmovně. „Kdyby o to požádal, riskoval by, že mu to zamítnou brzy a pak už by nemohl vykřikovat, že “ty súdy vyhrál a vyhraje i ve Štrasburku”. Takhle mu to ještě pár let vydrží. Ono je to jedno. Stejně všichni ví, že to byl StBák. Problém je že spoustě lidí to nevadí,“ napsal.

Spory o údajnou Babišovu spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu.

Šéf hnutí ANO v žalobě tvrdí, že nejvyšší slovenská instance přesáhla své pole působnosti. „Ústavní soud překročil svou pravomoc, když si samostatně vyložil úmluvu,“ píše se v textu. „Ústavní soud nálezem podstatně zhoršil právní situaci stěžovatele a porušil jeho práva,“ zní další argumentace.

, mm