nominace ombudsmanky

Válková ombudsmankou nebude, oznámil Zeman. Urválek byl nejodpornější zjev

nominace ombudsmanky
Válková ombudsmankou nebude, oznámil Zeman. Urválek byl nejodpornější zjev

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Miloš Zeman nebude trvat na tom, aby bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková byla ombudsmankou, na kterou ji původně nominoval. V rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že je skutečně zvláštní, že by Helena Válková nevěděla, kdo to byl komunistický prokurátor Josef Urválek, který s ní koncem 70. let spolupodepsal článek. „Výrok, že Urválka neznala, je tak nešťastný, že si vážím jejího rozhodnutí neucházet se o nominaci (na ombudsmanku),“ uvedl.

Podle Zemana po zjištění, že Válková spolupracovala na článku s prokurátorem Urválkem, který poslal na smrt Miladu Horákovou a další, nebylo na co čekat. To, že se vzdala kandidatury na ombudsmanku, bylo podle Zemana správné.

„Na plese (v pátek večer na Hradě) jsme si sedli s Andrejem Babišem a telefonicky jsme se s ní (Válkovou) spojili,“ řekl Zeman. Válkové poradili, aby své rozhodnutí odmítnout nominace oznámila v pořadu ČT Události, komentáře, v němž vystoupila od 22 hodin.

Nominaci Válkové podle prezidenta nebude nutné stahovat vzhledem k tomu, že ji sama aktérka odmítla. „Po těchto informacích by ve sněmovně stejně neprošla,“ dodal Miloš Zeman.

Zeman: Nevadí článek o ochranném dohledu, vadí spoluautor, nejodpornější zjev tehdejší justice

Prezident nevidí problém v obsahu článků Válkové o ochranném dohledu, který komunistický režim zneužíval k šikaně disidentů. „Já dokážu pochopit článek o ochranném dohledu. Ano, byl zneužíván proti disidentům, ale stejně tak byla zneužívána i psychiatrická léčba,“ řekl. Zeman, který byl rovněž členem KSČ, také nepovažuje za problém členství Válkové v předrevoluční komunistické straně.

„Skutečným, pro mě významným důvodem, je to zlehčování role pana Urválka,“ řekl Zeman. „Byl to nejodpornější zjev tehdejší československé justice, který poslal na smrt řadu lidí. Předpokládám, že přitom musel vědět, že tito lidé byli předtím mučeni. I kdyby paní profesorka Válková s Urválkem napsala článek o boji proti kůrovci, tak ten problém není v tom článku, ale v tom spoluautorovi,“ řekl Zeman. Nechtěl však mluvit o tom, zda by měla být Válková odvolána i z funkce zmocněnkyně pro lidská práva.

Ombudsmankou Valachová?

Jako vhodnou kandidátku na ombudsmanku by Zeman považoval například poslankyni Kateřinu Valachovou (ČSSD), o které se prý už v kuloárech hovořilo.

„Má spoustu energie a vzhledem k jejímu mládí jí nikdo nemůže vyčítat nějakou minulost v době normalizace,“ řekl. „Pro mě by byla přijatelná, ale někdo mi ji musí navrhnout,“ řekl. Příslušný návrh by očekával od předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka.

Hamáček v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že je připraven Valachovou Zemanovi navrhnout. Podle něj by to byla vhodná kandidátka za ČSSD, kvalifikační i odborné předpoklady splňuje. Vicepremiér ale upozornil, že podle něj by se Valachová už nemohla zapojit do současné volby, pouze by se mohla stát kandidátkou pro případnou novou volbu, kdyby Sněmovna nového ombudsmana nyní nevybrala.

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Veřejného ochránce vybírá podle zákona Sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Horní komora Parlamentu nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

 

 

,