KONTROLNÍ HLÁŠENÍ

MF navrhlo novou pokutu týkající se kontrolního hlášení k DPH

KONTROLNÍ HLÁŠENÍ
MF navrhlo novou pokutu týkající se kontrolního hlášení k DPH

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za špatné vyplnění údajů v kontrolním hlášení k dani z přidané hodnoty. Za závažné ztěžování nebo maření správy DPH bude moci plátce dostat až půlmilionovou pokutu. Pokuty kvůli kontrolnímu hlášení hrozí už nyní, podle ministerstva financí však nelze některé postupy plátců postihnout.

Ministerstvo v důvodové zprávě k daňovému balíčku uvádí, že v praxi poměrně často nastává situace, kdy plátci záměrně a opakovaně nevyplňují údaje. Například neuvedou všechny potřebné a požadované údaje, uvedou odhadované a nikoli faktické údaje a čekají na výzvu úřadu, na kterou reagují včas a úplně a dolní všechny požadované údaje. Není však možné jim za to dát pokutu podle platné úpravy. Přesto tímto postupem maří správu daní. Tyto případy je nutno v řádně odůvodněných případech sankcionovat, neboť v tomto případě není možné využít ustanovení pro udělení pokuty dle odstavců 1 a 2 (paragrafu 101h zákona o DPH), uvádí ministerstvo financí.

Na novou pokutu upozornil na svém twitterovém účtu daňový poradce Tomáš Hajdušek, který působí také jako vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců. Hajdušek řekl, že nepovažuje za správný přístup ministerstva, které namísto toho, aby zajistilo, že se řádní plátci dočkají slibovaných benefitů, navrhuje nové pokuty. „Kontrolní hlášení přineslo zvýšení administrativní náročnosti především poctivým subjektům, kterých je naprostá většina, a stát na ně touto formou přenesl část své kontrolní činnosti,“ popsal.

Dřívější ubezpečování politiků o bonusu pro podnikatele, který jim mělo hlášení přinést a který měl spočívat například v tom, že pokud se jim údaje v hlášení spárují, už je nebude finanční úřad jinak prověřovat, podle něj úplně nefungují a nevyvažují zvýšené administrativní nároky. Daňoví úředníci, kteří prověřují nadměrné odpočty u DPH, podle něj stejně nemají přístup ke kontrolním hlášením, a většina výzev k doplnění kontrolních hlášení, se kterými daňoví poradci pracují, je pouze administrativního charakteru a s daňovými podvody nemají nic společného. „Přitom reakce na tyto výzvy stojí subjekty čas a peníze, které jsou z jejich pohledu vynaloženy zcela zbytečně,“ uvedl.

Ministerstvo financí na twitteru argumentuje tím, že jednou ze základních povinností státu je zajistit, aby zákony nebyly úmyslně obcházeny, protože jinak by postrádaly smysl. „Daňový balíček proto napravuje nedostatek v současné úpravě, který malá část plátců zneužívala k úmyslnému maření správy daní opakovaným chybným či neúplným vyplňováním kontrolního hlášení,“ reagovalo na twitteru ministerstvo financí.

Daňový balíček, který mění deset zákonů v oblasti daní, je nyní ve Sněmovně po druhém čtení. Poslanci k němu předložili řadu pozměňovacích návrhů, které ve středu projedná rozpočtový výbor. Sněmovna by ho mohla schvalovat v lednu.

,