ÚNOS PODNIKATELE

Dva slovenští policisté dosvědčili únos Vietnamce vládním speciálem

ÚNOS PODNIKATELE
Dva slovenští policisté dosvědčili únos Vietnamce vládním speciálem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dva slovenští policisté, kteří byli na bratislavském letišti, před vyšetřovateli vypověděli, že viděli, jak do slovenského vládního letadla loni vlekli vietnamského podnikatele uneseného z Německa. Na svém webu o tom informoval list Denník N, podle kterého prokurátor už dal v případu pokyn k zahájení trestního stíhání. Kauza už řadu měsíců zaměstnává úřady na Slovensku i v Německu.

Podle listu tito dva policisté potvrdili verzi, kterou Denník N už zveřejnil v srpnu na základě sdělení policistů, kteří chtěli zůstat v anonymitě. Nynější výpovědi před vyšetřovateli znamenají zlom ve vyšetřování a krajská prokuratura v Bratislavě potvrdila, že ve věci začíná trestní stíhání, napsal deník.

Podnikatele a bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinha Xuana Thanha v Německu unesli agenti vietnamské tajné služby loni 23. července v Berlíně, kam Vietnamec z vlasti utekl. Podle Denníku N pak Thanha dodávkami z půjčovny převezli přes Česko až před vládní hotel Bôrik v Bratislavě.

V hotelu se měl odehrát asi padesátiminutový rozhovor vietnamského ministra veřejné bezpečnosti a tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který Vietnamcům půjčil vládní speciál. Do tohoto letounu dva vietnamští rozvědčíci naložili i uneseného Thanha. Policistům, kteří ho vezli na letiště, řekli, že jde o opilého člena delegace. Do letadla ho potom táhli. Vícero policistů podle Denníku N řeklo, že celá akce se odehrála se souhlasem Roberta Kaliňáka. Ten nařčení odmítá.

,

1. října 2018