Musk rozpustil oddělení diverzity a naštval Kinga. „S*ru na to, Twitter má platit mě!“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejbohatší muž planety a technologický vizionář Elon Musk se dostal pod palbu kritiky kvůli kontroverzním krokům, které doprovázejí převzetí internetové společnosti Twitter. „Dvacet dolarů kvůli tomu, abych si udržel modrou fajfku? Na to s*ru, Twitter má platit mě!“ rozohnil se slavný spisovatel Stephen King. Kromě výměny vedení a masivního propouštění se do centru pozornosti dostalo zpoplatnění ověřených profilů na sociální síti. Musk v Twitteru propouští opravdu masivně a zbavil se takřka kompletně třeba oddělení lidských práv nebo diverzity, zdůraznil ekonom Lukáš Kovanda.
Před týdnem se stal novým majitelem Twitteru miliardář a šéf automobilky Tesla Elon Musk. Ten po převzetí firmy oznámil, že „pták je osvobozen“ a začal plánovat různé změny, ke kterým má na oblíbené sociální sítí dojít. Není bohužel jiná možnost, když firma ztrácí čtyři miliony dolarů (98 milionů Kč) denně, napsal miliardář Elon Musk v tweetu k hromadnému propouštění. Dodal, že všichni propuštění obdrží jako odstupné mzdu za tři měsíce. Podnik zaměstnává kolem 7500 lidí a zprávy, že firma zruší asi polovinu, nebo dokonce tři čtvrtiny pracovních míst se objevily už dříve.
Musk se zatím téměř kompletně zbavil zaměstnanců z oddělení lidských práv a diverzity. „Produktové a vývojářské oddělení přišlo o více než 50 procent pracovní síly, oddělení zodpovědná za komunikaci, marketing či dodržování zásad lidských práv a diverzity pak podle informací agentury Bloomberg ztratila takřka všechny své zaměstnance a byla tak prakticky kompletně vymýcena,“ napsal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že propouštění probíhá poměrně nevybíravým způsobem.
Musk v Twitteru propouští masivně. Zbavil se takřka kompletně třeba oddělení lidských práv či diverzity. Velcí inzerenti z řad korporací se dle něj ocitají pod tlakem levicových aktivistů, již se bojí vyváženější twitterové diskuse – diskuse v duchu zásad skutečné svobody slova. pic.twitter.com/mihdeGyaSx
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) November 5, 2022
„Vyvstávají tak právě otázky, zda bude Twitter při dramaticky poníženém počtu personálu schopen udržet celosvětovou diskusní a komunikační platformu v mezích určitých zásad, které si platforma dosud vytyčovala jak v rámci politické, tak společenské konverzace,“ podotýká Kovanda. Velcí inzerenti z řad korporací se podle Muska ocitají pod tlakem levicových aktivistů, kteří se bojí vyváženější twitterové diskuse – diskuse v duchu zásad skutečné svobody slova..
Zpoplatnění ověření účtu
Velké kontroverze také vyvolalo zpoplatnění vedení účtu ověřeným uživatelům nebo prémiová a placená funkce Twitter Blue. Musk k tomu dodal, že se předělává „celý proces ověřování“. Jedná se o funkci Twitteru, která autentické a ověřené účty označí modrou „fajfkou“, takové označení mají například politici, instituce nebo celebrity.
Dosud bylo získání tohoto označení zcela zdarma, ale v neděli spustil Twitter nový systém předplatného, v jehož rámci uživatelé mimo jiné získají u svého účtu modrou ikonu, která slouží k označování ověřených profilů. Za ikonickou „modrou fajfku“ u profilů s vysokým počtem sledujících musí majitelé účtů platit 8 dolarů měsíčně.
„S*ru na to, Twitter má platit mě!“ rozčiluje se Stephen King
Tento krok rozohnil celou řadu lidí a mimo jiné také autora hororových románů To nebo Carrie Stephena Kinga. Ten na Twitteru kritizoval v minulosti Muskem navrhovanou dvacetidolarovou cenu za „modrou fajfku“. „Dvacet dolarů měsíčně za to, abych si udržel modrou fajfku? Na to seru, Twitter má platit mě! Jestli to zavedou, tak jdu pryč jako Enron,“ rozohnil se King s tím, že „nejde o peníze, ale o princip“.
$20 a month to keep my blue check? Fuck that, they should pay me. If that gets instituted, I’m gone like Enron.
— Stephen King (@StephenKing) October 31, 2022
Na to reagoval šéf vesmírné společnosti Space X s tím, co kdyby cena byla osm dolarů? „Musíme nějak zaplatit účty! Twitter se nemůže spoléhat pouze na inzerenty,“ napsal Musk na Twitteru. „Je to jediný způsob, jak porazit boty a trolly,“ oponoval miliardář věhlasnému spisovateli.
„Musk mi připomíná Toma Sawyera, který musí za trest vybílit plot. Tom přemluví své přátele, aby tuto práci udělali za něj, a nechá si za tuto výsadu zaplatit,“ pokračuje v kritice King s tím, že „přesně tohle chce udělat Musk s Twitterem“. „Poklona Elonu Muskovi, který má neuvěřitelný vizionářský talent a zahájil revoluci v řízení světa. Pořídil jsem si Teslu už dřív a vyměnil ji zase za jinou. Nádherná auta (pro mě žádný autopilot, díky). Nicméně, pokud jde o Twitter…,“ pokračuje skepticky autor hororu Osvícení nebo psychologického thrilleru Misery.
Twitter v aktualizaci své aplikace pro zařízení s operačním systémem Apple iOS uvedl, že lidé využívající novou službu budou moci mít vedle svého jména modrou ikonu „stejně jako celebrity, podniky a politici“. Nová služba znamená konec současného systému ověřování profilů, který Twitter spustil v roce 2009, aby zabránil lidem vydávat se za známé osobnosti, píše agentura AP.
Odborníci podle AP vyjádřili ze změny systému obavy. Dosavadní systém sice nebyl dokonalý, pomáhal však uživatelům určit, zda jsou účty, z nichž čerpají informace, autentické. Spuštění nové placené služby přichází den poté, co firma zahájila rozsáhlé propouštění zaměstnanců s cílem snížit náklady. Musk minulý týden dokončil převzetí společnosti Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč). Následně rozpustil devítičlennou správní radu a stal se jediným ředitelem podniku.