další zájemce o Senát

Dalším zájemcem o Senát je bývalý hokejista. Vladimír Martinec bude kandidovat na Chrudimsku

další zájemce o Senát
Dalším zájemcem o Senát je bývalý hokejista. Vladimír Martinec bude kandidovat na Chrudimsku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Počet zájemců o vstup do Senátu ve volebním obvodu 44 Chrudimsko a Havlíčkobrodsko se zvyšuje. Svou kandidaturu ohlásil bývalý hokejista Vladimír Martinec. Na jeho nominaci se dohodli SNK Evropští demokraté se stranou Soukromníků, uvedl člen předsednictva SNK ED René Živný.

Martinec se chce v Senátu zaměřit například na financování sportu. „Není možné, aby nebyl dostatek peněz na zajištění kvalitních trenérů pro výchovu talentované mládeže, sportoviště se rozpadala a nikdo do nich neinvestoval,“ uvedl Vladimír Martinec. Podle něj je nutné vytvořit jasná legislativní pravidla pro financování sportu včetně pravidel pro zapojení podniků a individuálních dárců. „Není možné měnit dlouhodobé strategie státu podle toho, kdo aktuálně sedí na ministerstvu,“ dodal.

Martinec je známý především jako hokejový hráč, trenér a olympionik. Čtyřikrát zvítězil v anketě Zlatá hokejka, v národním týmu odehrál celkem 292 utkání. Třikrát byl mistrem světa, čtyřikrát mistrem Evropy, získal i stříbrnou medaili na zimních olympijských hrách v Innsbrucku v roce 1976. Jako asistent trenéra byl i při legendární výhře českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a zisku tří titulů mistrů světa v letech 1999 až 2001. V roce 2008 byl uveden do síně slávy českého hokeje. Své místo má také v síni slávy Mezinárodní federace ledního hokeje.

V politice se Martinec dosud angažoval na úrovni samosprávy. Působí jako radní městského obvodu Pardubice I a zastupitel města Pardubice.

O křeslo v Senátu se utká mimo jiné s bývalým ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). KSČM by měl na Chrudimsku zastupovat Jaroslav Hájek, Piráti na Chrudimsku váhají mezi dvěma kandidáty, Romanem Šemíkem a Emanuelem Žďárským, který se v minulosti dvakrát snažil dostat do Senátu jako nezávislý. Za ODS by měl na Chrudimsku kandidovat starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Ostatní strany zatím své kandidáty nezveřejnily.

V roce 2014 získal v obvodu Chrudim senátorské křeslo Jan Veleba (SPO), který ve druhém kole porazil Tomáše Škaryda (ČSSD).

Echo24, ČTK

15. května 2018