Největší česká čerpadla nelze v Thajsku použít, zjistili hasiči. Stát nabízí menší
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Největší česká čerpadla nelze pro záchranu chlapců ze zatopené jeskyně v Thajsku použít. Zjistili to dva čeští hasiči vyslaní v pátek do Thajska, oznámila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Česko proto nabízí thajské straně menší kalová čerpadla a také potápěče. Česko zatím čeká na odpověď Thajska, zda nabídku využije. Voda uvěznila v jeskyni 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve uvedl, že by v Thajsku mohly pomoci s odčerpáváním vody z jeskyně české pumpy s výkonem až 400 litrů za vteřinu, tedy 24 000 litrů za minutu. Možnost využití těchto čerpadel dopoledne přímo na místě v Thajsku ověřovali dva čeští odborníci. „Bohužel, velkokapacitní čerpadla nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti. Terén je zde členitý a není možné čerpadla na místo řádně dopravit a usadit,“ sdělila Zaoralová.
„Dalším návrhem bylo využití kalových čerpadel s výkonem 800 litrů vody za minutu, která jsou lehčí a snadno manipulovatelná,“ doplnila mluvčí. Krizový štáb České republiky, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Babiš podle ní následně rozhodli, že Česko oficiálně Thajsku nabídne deset až 15 kusů kalových čerpadel s desetičlennou obsluhou a také čtyři potápěče.
„V tuto chvíli se čeká na rozhodnutí thajského krizového štábu, jak vyhodnotí situaci, a zda nabídky využije. Poté už je jen otázkou hodin vypravit kalová čerpadla včetně příslušníků HZS ČR (hasičského záchranného sboru) na místo určení,“ oznámila Zaoralová. „Intenzivně komunikujeme s thajskými úřady, hlavně naše ambasáda v Thajsku,“ doplnila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Pohřešované členy dětského fotbalového týmu nalezli záchranáři na severu Thajska v pondělí po devíti dnech od chvíle, kdy chlapce a jejich trenéra v jeskyni uvěznila voda. Zatím není jasné, jak zachráněné z jeskyně vyprostit. Diskutuje se o možnostech počkat na opadnutí vody nebo vysvobodit chlapce s pomocí potápěčů.
Česko vyslalo v pátek odpoledne do Thajska dva hasiče, aby mohli posoudit situaci přímo na místě. Jedním z nich je Petr Vodička, který působil například v Íránu po zemětřesení v roce 2003 nebo v Nepálu po zemětřesení v roce 2015, a druhým David Kareš se zkušenostmi ze zásahů po pádu trojské lávky v Praze a výbuších v muničních skladech ve Vrběticích.