Tisícová protivládní demonstrace před Českou televizí. Protestující chtějí demisi vlády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V pražské Opletalově ulici poblíž Hlavního nádraží se odpoledne sešli účastníci protestního shromáždění, které svolal organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrabel. Krátce po 14:00 se vydali na pochod, přes magistrálu došli k budově České televize, kde demonstrují „za umožnění vystoupení ve vysílání ČT“ a především za demisi vlády. Podle informací deníku Echo24 se pochodu účastní tisíce lidí a na Kavčích horách už na demonstranty čekali protidemonstranté podporující ČT s hesly „Pracky pryč od ČT“.
Na křižovatce Politických vězňů a magistrály demonstranty krátce zastavila policie a řešila jejich další postup. Policisté z magistrály poté ve směru z centra města začali odklánět dopravu a poté umožnili demonstrujícím další pochod. „Magistrála je pro silniční dopravu uzavřena,“ uvedla Policie ČR na Twitteru. Na akci dohlíželo asi sto policistů a pochodu se účastnilo tisíce demonstrantů, uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. „Na pochodu je několik tisíc lidí, průběh je klidný. Uzavřeli jsme magistrálu a odkláníme dopravu na místech, kde se právě průvod nachází,“ dodal Daněk.
Policisté jsou po instruktážích a připraveni dohlédnout na klidný průběh oslav. Připomínáme, že dnes bude významně omezen provoz v úseku mezi Václavským náměstím a Kavčími horami (Severojižní magistrála, I. P. Pavlova, Nuselský most) a to v čase mezi 14. až 16. hodinou. https://t.co/6hio2faFDw pic.twitter.com/0h7Qo3ntBE
— Policie ČR (@PolicieCZ) November 17, 2022
Podle vyjádření České televize na twitteru žádali demonstranti, aby odvysílala desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24. „Takto to nefunguje. Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude,“ uvedli představitelé televize ve středu na twitteru. Vrabel přitom novinářům řekl, že protest na Kavčích horách bude poklidný, před budovou vystoupilo asi 12 řečníků.
Řečníci na demonstraci kritizovali obsah zpravodajství ČT. Podle nich není nestranné, protože v době pandemie covidu-19 příliš kladlo důraz na informace o očkování proti nemoci a v době války na Ukrajině dává málo prostoru ruským názorům. Demonstranti také kritizovali vládu, která podle nich žene Česko do války. Za největší zlo současnosti řečníci označili členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci.
Demonstranti mířící zítra na Kavčí hory žádají, aby ČT odvysílala desetiminutový projev jejich představitele na ČT1 a ČT24. Takto to nefunguje. Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude. pic.twitter.com/5jv20JsiFq
— Česká televize (@CzechTV) November 16, 2022
Podle zpravodajky ČTK na místě demonstranti měli české vlajky a transparenty s nápisy „ČT patří všem“ nebo „Svoboda končí tam, kde začíná signál ČT“. Při pochodu pokřikovali „už je to tady“ a „demisi“ a hvízdají. Při pochodu pokřikovali „už je to tady“, „demisi“ a „hanba vládě“ a hvízdali. Někteří nesli vlajky neparlamentního hnutí Trikolora.
Na protest dohlížejí policisté. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku. Řidiče varovala před odpoledním omezením provozu mezi Václavským náměstím a Kavčími horami a rezidenty upozornila na to, že některé ulice poblíž sídla televize budou až do večera zcela neprůjezdné.
Skandál!
— Barbora Mercury 🇨🇿✌️🇪🇺🇺🇦 (@BarboraKuzelov1) November 17, 2022
Láďa je rozčarovaný, že Česká televize není veřejný záchod a demonstranti se tam nebudou moct jít ani ohřát… pic.twitter.com/m2TVVjE7fL
Vrabel, který podle médií čelí řadě exekucí, v minulých měsících organizoval několik protivládních demonstrací. Na poslední, pořádané 28. října, se podle odhadů policie sešly nižší desítky tisíc lidí. Na náměstí se při protestu nacházely petiční stánky Svobodných nebo prezidentských kandidátů Josefa Skály (KSČM). Po demonstraci vznikly před Národním muzeem potyčky mezi jejími příznivci a odpůrci. Někteří demonstranti se střetli i s policií.