Prezident Wilson je další na řadě. Princetonská univerzita odstraní jeho jméno
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Někdejší americký prezident Woodrow Wilson, který se významně spoluzasloužil o vznik Československa, bude zřejmě další obětí tzv. protirasistických hnutí. Elitní soukromá Princetonská univerzita v New Jersey se v sobotu rozhodla, že odstraní jméno bývalé hlavy státu z oficiálního názvu fakulty veřejných a mezinárodních věcí a jedné koleje. Reaguje tak na tlak levicových současných i bývalých studentů, podle kterých se Wilson provinil řadou rasistických myšlenek, napsal Los Angeles Times.
„Učinili jsme tento mimořádný krok, protože jsme přesvědčeni, že Wilsonovo rasistické myšlení a politika z něj činí nevhodného jmenovce pro školu, jejíž učenci, studenti a absolventky jsou pevně odhodlaní bojovat proti rasismu ve všech jejích podobách," uvedla univerzita v prohlášení, který zveřejnila na svých stránkách. O odstranění Wilsonova jména z oficiálního názvu fakulty se rozhodlo na pátečním jednání univerzitní rady.
Naopak název nejvyššího ocenění pro vysokoškolské studenty udělované univerzitou si Wilsonovo jméno uchová. Škola to zdůvodnila tím, že je právně vázána název ceny zachovat.
Univerzita již déle čelila kritice a protestům ze strany svých levicových studentů, kteří odsuzovali Wilsonovo působení na akademické půdě. Často se odkazovali na to, že bývalý americký prezident bránil černošským zájemcům o studium se dostat na univerzitu, když ji v té době vedl jako rektor. Rozhodnutí školy považují podle listu za historický zlom, kterému nejspíše přispělo celosvětové hnutí proti údajnému rasismu a policejní brutalitě.
Otevřený dopis podepsala více než polovina současných studentů fakulty, tři čtvrtiny ročníku 2020 a řada absolventů, uvedl studentský časopis Princetonian. „Odsuzujeme tuto fakultu za spoluvinu na násilné historii bělošské nadřazenosti v této zemi skrze zachování odkazu a ikonografie Woodrowa Wilsona,“ napsali studenti.
Před necelým rokem byla odhalena socha někdejšího prezidenta USA, která obsahovala i citáty podtrhující pozitivní i negativní aspekty Wilsonova odkazu. Studenti ale tuto snahu označili za nedostatečnou. Wilson vedl univerzitu od roku 1902, než se rozhodl ucházet o prezidentský post. Po něm byla v roce 1948 pojmenována fakulta veřejných a mezinárodních věcí a později také kolej, v níž pobýval.
Se smrtí Michaela Browna, který byl v roce 2014 zastřelen policistou ve městě Ferguson, se na akademické půdě odehrálo několik protestů a aktivit odsuzujících Wilsona i rasismus obecně. Univerzitní rada již jednou jednala o tom, zda prezidentovo jméno odstranit, tehdy ale hlasovala proti takovému kroku. Tehdy uvedla, že je rozhodně důležité mít na paměti Wilsonovy neúspěchy a nedokonalosti, stejně jako jeho vize a úspěchy, které následně vedly k pojmenování institucí po něm.
V posledních několika letech ale jedna z nejstarších a nejváženějších univerzit učinila řadu kroků, aby se údajně vyrovnala s komplikovanou minulostí a vyšla vstříc studentům. Například pojmenovala několik místností na kampusu po zotročených lidech a afroamerických studentech a studentkách, kteří se promítli v historii školy. Jim se věnují i školní online průvodci.
Dále zveřejnila několik kampusových portrétů významných absolventů a pracovníků fakulty. Pojmenovala také univerzitní budovy a haly po nositelce Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonové či Arthuru Lewisovi, nositeli Nobelovy ceny za ekonomii. V neposlední řadě chodby a prostory zdobí umělecká díla studentů různých barev pleti a etnického pozadí.
Dle Los Angeles Times ale studenti stále nejsou zcela spokojení a po univerzitě požadují víc než dosavadní kroky. Například volají po náboru pracovníků tmavé pleti, reparace či zavedení protirasistického tréninku a osnov.