Světový úspěch

Pán větru. V USA ke sledování hurikánu Florence využívají službu zakladatele Seznamu

Světový úspěch
Pán větru. V USA ke sledování hurikánu Florence využívají službu zakladatele Seznamu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

K boji s hurikánem Florence, který zasáhl východní pobřeží Spojených států, přispívají i Češi. Americké úřady k monitorování pustošivého živlu totiž používají službu pro předpověď počasí a hlavně pohybu větru Windy, za níž stojí zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. V USA přitom nejsou sami, denně se na služby aplikace spoléhá kolem 300 tisíc lidí.

Lukačovič se úspěchem své platformy pochlubil na Twitteru. „Američtí úředníci a EMS služby používají Windy.com. Důvod? Windy, respektive Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí předpověděly bod, kde hurikán dorazí k pevnině, přibližně na 100 mil od skutečného místa, a to 7 dní předem,“ napsal majitel Seznamu v příspěvku. 

Jeho aplikace slouží jachtařům, surfařům nebo paraglidistům, ale také záchranářům zasahujícím v oblastech postižených klimatickým neštěstím, například právě hurikány (cyklóny, tajfuny). „V době hurikánu máme až 6 milionů unikátních uživatelů denně. Každý rok rosteme v návštěvnosti zhruba o 300 procent,“ píše se na oficiálních stránkách projektu.

Lukačovič naprogramoval Windy.com v listopadu 2014 a podle svých slov si projekt velmi považuje. „Tohle je můj programátorský vrchol. Když jsem začal stavět Seznam, tak to bylo z mé strany spíš takové pytlíkování. Ale tohle už je vyšší dívčí,“ sdělil vloni časopisu Forbes. „A to jsem to celé dělal sám! A teď to srovnejte s tím, kolik lidí dělá v Seznamu Mapy.cz. Líbí se mi, když tam mezi ně přijdu, ukážu jim to a jim z toho padá čelist. Jsem na Windy pyšnější než na Seznam,“ dodal. Zatímco česká internetová jednička vydělává od svého vzniku v roce 1996 na tuzemské reklamě, Windy je hojně používané po celém světě.

Šestičlenný tým pracující ve Windy používá k simulaci pohybu větru na mapě volně dostupné podklady od všemožných meteorologických úřadů včetně GFS od amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA). Data však používá i z placeného modelu ECMWF z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí, napsaly Hospodářské noviny letos v červnu.

, jhr

15. září 2018